Rezultate te kerkimit per termin: +Kontributet

Meta: total 1000 / total_found 5248 / time 0.002 / keyword[0] kontributet / docs[0] 5248 / hits[0] 7428 /
Plas sherri në Tepelenë për tituj nderi, Tërmet Peçi bën propozimin e çuditshëm
  • 2019-02-25

Plas sherri në Tepelenë për tituj nderi, Tërmet Peçi bën propozimin e çuditshëm

Ringritja dhe promovimi i figurave të komunizmit duket se nuk është një risi për Bashkinë e Tepelenës. Pasi mbajti iso në këngën labe për Enver Hoxhën, kryetari i Bashkisë së Tepelenës, Tërmet Peçi i propozon këshillit bashkiak ti japë titullin Qytetar nderi një prej drejtuesve

Shuhet studiuesi amerikan i shqipes Eric P Hamp
  • 2019-02-18

Shuhet studiuesi amerikan i shqipes Eric P Hamp

Eric P Hamp linguisti i njohur amerikan i lidhur fort me kulturën shqiptare është shuar në moshën 99 vjeçare. Lajmi bëhet i ditur nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë e cila shprehet se studimeve shqiptare tashmë do u mungojë një prej indoeuropeistëve, ballknolog e albanolog nga më

No Pic available
  • 2019-02-13

Shuhet akademiku Idriz Ajeti

Idriz Ajeti, akademiku i njohur është shuar në moshën 102-vjeçare. Albanalogu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet tona shoqërore, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës dhe kryetar i saj në dy mandate, anëtar nderi i Akade

No Pic available
  • 2019-02-08

Burrat e butë të Bernadinës

Në historinë e fotografisë shqiptare emri i Bernadina Marubit, ende nuk është artikuluar siç duhet për kontributet e saj. Në Muzeun Kombëtar Marubi, galeria e fotografive të realizuara prej saj, dallon për lirizmin që mbart. I ulur në një karrige druri, Peng Jaku duket i butë dhe pse

JO TË LUASH ME ZJARRIN, POR ME FUNDIN E BOTËS
  • 2019-02-04

JO TË LUASH ME ZJARRIN, POR ME FUNDIN E BOTËS

Nga Max HOFMANN Sigurisht, sipas të gjitha informacioneve të ditura, SHBA ka të drejtë. Rusia me raketat e saj 9M729 shkel marrëveshjen INF për ndalimin e raketave tokësore atomare me rreze të mesme veprimi. Këtë e kanë konfirmuar, sipas informacioneve të Deutsche Welles edhe shërbime t

Gjermanët, më të lumturit që paguajnë taksa për infrastrukturën
  • 2019-01-04

Gjermanët, më të lumturit që paguajnë taksa për infrastrukturën

Në Gjermani besojnë se qytetarët janë më të lumtur të paguajnë taksa për shpenzime publike se njerëzit në vendet e tjera. Në këtë përfundim arrin një studim i mbështetur nga Kombet e Bashkuara. Ky lajm bëhet i ditur në një kohë kur ligjvënësit gjermanë i bëjnë thirrje qever

Curri plas bombën: Manastirliu për kryebashkiake në Tiranë! 
  • 2018-12-25

Curri plas bombën: Manastirliu për kryebashkiake në Tiranë! 

Arian Curri dha mendimin e tij se cilët ministra mund të rrezikojnë më shumë postin e tyre në qeverinë Rama 2, duke shtuar se rifreskimi ishte i domosdoshëm sipas tij. Por, teksa përmendi emra në emisionin Open të Eni Vasilit, veçoi disa emra për të cilët kishte më shumë pakënaqës