Rezultate te kerkimit per termin: +Kosovs

Meta: total 1000 / total_found 1219 / time 0.000 / keyword[0] kosovs / docs[0] 1219 / hits[0] 5538 /
BBC: Shqipëria, vendi i panjohur nga Europa që ka strehuar refugjatët
  • 2016-09-16

BBC: Shqipëria, vendi i panjohur nga Europa që ka strehuar refugjatët

BBC i ka kushtuar një artikull të gjatë mikpritjes së shqiptarëve, duke e lidhur me faktin se refugjatëve Europa po u kthen shpinën. Ndërsa, diku në Europë, një vend i vogël në Ballkan ka pritur refugjatët që ishin në luftë. Në këtë reportazh tregohen për shqiptarët e Kosovës

Arrestohet shkaktari i të shtënave e panikut në Beer Fest
  • 2016-08-20

Arrestohet shkaktari i të shtënave e panikut në Beer Fest

Me datë 19.08.2016 rreth orës 17:00 nga njësiti i Hetimeve Rajonale i Policisë së Kosovës në Prishtinë pas hetimeve intenzive lidhur me rastin e krijimit të panikut si pasojë e gjuajtjes me armë nga persona të dyshuar gjatë manifestimit në " Birra Fest" në Prishtinë, ku disa persona

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë
  • 2016-08-02

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë

Reportazh/Një udhëtim në sinagogat hebreje në qytetet shqiptare nga Saranda deri në Berat Bregdeti i Sarandës Nga Esther Hecht, Hadassahmagazine Vendi m misterioz n Evrop, Shqipëria, sht nj vend i ekstremeve dramatike. I ndar nga Evropa perëndimore pr dekada me radh nn sundimin e diktatorit

SHQIPËRIA PËRBALLË ËNDRRËS EUROPIANE
  • 2016-05-09

SHQIPËRIA PËRBALLË ËNDRRËS EUROPIANE

LULËZIM CUKA* Objektiv i rëndësishëm i politikës së jashtme të Shqipërisë ka qenë dhe mbetet politika rajonale. Shqipëria, si një aktor rajonal me një peshë dhe rol gjithnjë e më të rëndësishëm, është e interesuar për një rajon të stabilizuar ku të mbizotërojë paqja, bash

Deputetët e pozitës dështuan ta zgjedhin bordin e OSHP-së
  • 2016-03-15

Deputetët e pozitës dështuan ta zgjedhin bordin e OSHP-së

Deputetët e pozitës të Kuvendit të Kosovës u tubuan sot, pa ata të opozitës, për ta vazhduar seancën e papërfunduar plenare të javës së kaluar dhe në rend të ditës kisin vetëm një pikë të rendit të ditës që u shty për sot: Shqyrtimi i rekomandimit të Organit Përzgjedhës t

Presidenti i ri i Kosovs nn hijen e refuzimit
  • 2016-02-27

Presidenti i ri i Kosovs nn hijen e refuzimit

Hashim Thaçi vjen n krye t shtetit, kur ky duket m i prçar se kurr. Nse ai nuk ia del t’i nxis forcat politike pr kompromise, kaosi sht i paraprogramuar, mendon Vilma Filaj-Ballvora. Nuk sht ogur i mir pr nj vend, kur zgjedhja e presidentit eklipsohet prej protests masive: forca policie d