Rezultate te kerkimit per termin: +Kosov

Meta: total 1000 / total_found 161837 / time 0.059 / keyword[0] kosov / docs[0] 161837 / hits[0] 698823 /
Vrasësi shqiptar pas dëbimit në 2009, i rikthehet jetës në Angli
  • 2017-02-13

Vrasësi shqiptar pas dëbimit në 2009, i rikthehet jetës në Angli

Vrasësi shqiptar Selami Çokaj 43 vjeç edhe pse u dëbua është rikthyer sërish në Mbretërinë e Bashkuar, madje është edhe pronar i një lavazhi makinash. Selami Çokaj ka qenë në listën e më të kërkuarve të Interpolit dhe ai ishte dëbuar nga Britania në vitin 2009 dhe i ishte ndal

No Pic available
  • 2017-02-13

Gjatë fundjavës mbi 2 mijë persona kanë hyrë në Shqipëri nga Morina

Përmirësimi i kushteve meterologjike ka bërë që në Pikën e Kalimit Kufitar në Morin të Kukësit të shtohet fluksi i kalimit të shqiptarëve të Kosovës të cilët duket se shfrytëzojnë çdo ditë më diell për të vizituar qytetet e ndryshme të Shqipërisë. Gjatë fundjavës, qindra

HOME FITON BAFTA-N, ARRITJE HISTORIKE PËR KOSOVËN
  • 2017-02-13

HOME FITON BAFTA-N, ARRITJE HISTORIKE PËR KOSOVËN

Filmi i shkurtër Home është produksioni i parë kosovar që fiton çmimin prestigjioz BAFTA në kategorinë e filmave të shkurtë. Ceremonia e edicionit të 70-të të BAFTA u mbajt në Royal Albert Hall në Londër ndërsa të pranishëm ishin regjisori dhe skenaristi i Home Daniel Mulloy, prod

No Pic available
  • 2017-02-13

Opozita armatoset kundër Asociacionit dhe Demarkacionit

Partitë opozitare paralajmërojnë rezistencë të fortë për të mos lejuar kalimin në Kuvend të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, si dhe themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Ato thonë se nëse këto marrëveshje sillen në Kuvend do të rikthehet edhe gazi lo

Film Home triumfon në BAFTA, arritje për kinematografinë e Kosovës
  • 2017-02-13

Film Home triumfon në BAFTA, arritje për kinematografinë e Kosovës

Filmi Home, i realizuar si bashkëprodhim mes Kosovës dhe Britanisë së Madhe, ka marrë çmimin për filmin më të mirë të shkurtër britanik, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve BAFTA për vitin 2017. Filmi ka fituar në kategorinë e filmit të shkurtër duke lënë pas filmat Consumed, M

No Pic available
  • 2017-02-12

Amerika mbetet në Ballkan, ska marrëveshje me Rusinë

“Politika amerikane është e bazuar në interesat amerikane dhe tek vlerat amerikane. E, ato interesa dhe ato vlera mbijetojnë, nuk do të ndryshojë me çdo ndryshim të administratës në Washington”, thotë drejtori i Zyrës për Evropën Juglindore në Departamentin amerikan të Sh

No Pic available
  • 2017-02-12

Arrestimi i Haradinaj, Kurti: Presion që të ndryshojë qëndrim për Demarkacionin dhe Zajednicën

Albin Kurti vlerëson se ndalimi i Rmush Haradinajt në Francë është një padrejtësi, në kushtet kur ish-Kryeministri i Kosovës është shpallur dy herë i pafajshëm nga Gjykata e Hagës. Por Kurti hedh dyshime se pas zvarritjes së proçesit për lirimin e tij qëndron një skenar tjetër q