Rezultate te kerkimit per termin: +Kosova

Meta: total 1000 / total_found 70835 / time 0.029 / keyword[0] kosova / docs[0] 70835 / hits[0] 131924 /
No Pic available
  • 2017-02-13

E dëbuan pas krimit, vrasësi shqiptar rikthehet si pronar lavazhi në Angli

Një vrasës shqiptar i depërtuar është rikthyer sërish në Angli dhe është pronar i një lavazhi në Leicester, shkruan Daily Mail. Vrasësi i dënuar, Selami Çokaj, 43 vjeç, u dëbua nga Britania në vitin 2009 pasi zyrtarët zbuluan se ishte arratisur nga një burg në Shqipëri. Çokaj i

HOME FITON BAFTA-N, ARRITJE HISTORIKE PËR KOSOVËN
  • 2017-02-13

HOME FITON BAFTA-N, ARRITJE HISTORIKE PËR KOSOVËN

Filmi i shkurtër Home është produksioni i parë kosovar që fiton çmimin prestigjioz BAFTA në kategorinë e filmave të shkurtë. Ceremonia e edicionit të 70-të të BAFTA u mbajt në Royal Albert Hall në Londër ndërsa të pranishëm ishin regjisori dhe skenaristi i Home Daniel Mulloy, prod

No Pic available
  • 2017-02-13

Opozita armatoset kundër Asociacionit dhe Demarkacionit

Partitë opozitare paralajmërojnë rezistencë të fortë për të mos lejuar kalimin në Kuvend të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, si dhe themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Ato thonë se nëse këto marrëveshje sillen në Kuvend do të rikthehet edhe gazi lo

No Pic available
  • 2017-02-12

Kurti: Nëse ushtria do ishte me tender, qeveria do e kishte bërë me kohë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, thotë se deputetët e Listës Serbe, të ndikuar nga Beogradi, po pengojnë proçesin e transformimit të FSK-së në një ushtrisë të mirëfilltë. I ftuar në Ora News, Kurti kritika shfaqi edhe ndaj qeverisë së Kosovës, kur tha se nëse ushtr

No Pic available
  • 2017-02-12

Albin Kurti: Muri i Mitrovicës perde që fsheh skenare të rrezikshme

Perde e një skene pas të cilës fshihen skenare të rrezikshme. Kështu e cilëson deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti, murin e shembur të Mitrovicës. I ftuar në intervistën e mbrëmjes në RTV Ora News, Kurti ngre shqetësimin për mosçarmatosjen e strukturave të Serbisë. Kurti: Mitrovic

No Pic available
  • 2017-02-12

Mustafa: Propaganda serbe për luftë është jashtë realitetit

 Kryeministri i vendit, Isa Mustafa,në një intervistë për Telegrafin ka treguar se procesi i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë ka hyrë tashmë në fazën përfundimtare, duke theksuar se në këtë fazë ka hapësirë që pala kosovare të jetë më gjithëpërfshirëse, të ketë

KUSHTETUTA E AHTISARIT, AKT JURIDIK-POLITIK, APO IDE E RE?
  • 2017-02-11

KUSHTETUTA E AHTISARIT, AKT JURIDIK-POLITIK, APO IDE E RE?

Marti AhtisariBesim ZYMBERI Në Kosovë, aktualisht është duke ndodhur një fazë dramatike e konfliktit kulturor. Kultura e vjetër dhe e virtytshme shqiptare, synohet të tjetërsohet, nëpërmjet presionit të shumanshëm që shqiptarët të vetëshkombëtarizohen. Shqiptarësinë, jo vetëm s