Rezultate te kerkimit per termin: +Kosove

Meta: total 1000 / total_found 15207 / time 0.007 / keyword[0] kosove / docs[0] 15207 / hits[0] 27118 /
No Pic available
  • 2019-02-27

Berisha: Gazi që u përdor në protestë ishte i kohës së Millosheviçit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në profilin e tij në Facebook një mesazh, siç pretendon ai të një oficeri ushtarak nga Kosova. Sipas tij, gazi lotsjellës që u përdor dje në protestën e Tiranës ishte helmues. Gazi helmues qe u përdor dje ne Tirane është i kohës se Milloshe

DY LETRA PËR KOSOVËN
  • 2018-12-20

DY LETRA PËR KOSOVËN

Nga Fadil LEPAJA Kosovës i kanë ardhë dy letra. Dikur letrat ishin mënyra kryesore e komunikimit, në largësi. Qytetarët, apo më mirë me thanë populli, se qytetarë nuk kishte asokohe, shumica ishin analfabet. Prandaj, askush nuk u shkruante letër njerëzve të thjesht, përpos kur shteti

No Pic available
  • 2018-10-25

Nudot e bukura të Pashk Përvathit (FOTO)

Vështrime nudosh të bien në sy në ekspozitën Ndryshe të piktorit Pashk Përvathi, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Sensualiteti dhe thellësia me të cilën autori e ka trajtuar figurën femërore I bëjnë ato tërheqëse për publikun. Pashk Përvathi ka lindur në Manati të Lezhës, m

No Pic available
  • 2018-10-24

Nudot e bukura të Pashk Përvathit

Vështrime nudosh të bien në sy në ekspozitën Ndryshe të piktorit Pashk Përvathi, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Sensualiteti dhe thellësia me të cilën autori e ka trajtuar figurën femërore I bëjnë ato tërheqëse për publikun. Pashk Përvathi ka lindur në Manati të Lezhës, m

SHTEGTIMET E FUNDIT PËR PAQE MES DY POPUJVE
  • 2018-08-09

SHTEGTIMET E FUNDIT PËR PAQE MES DY POPUJVE

Nga Bajram PEÇI Të dy popujt, serbë e shqiptarë, duan të jetojnë në paqe. Janë shqiptarët ata që në këto bisedime, që po kryhen mes dy presidentëve të Serbisë e Kosovës, zgjasin duart, duke lënë hedhur tej krahëve ngjarje tragjike, ndonëse vazhda tronditëse e gjakut të lënë

Lasgushi: Takimi me të rinjtë nga Kosova
  • 2018-05-11

Lasgushi: Takimi me të rinjtë nga Kosova

Tiranë, e Djelë 9 Janar 1972: U takova me 4 kosovarë 30-35 vjeçare, intelektualë të ardhur prej Kosove për qëllime kulturale, pas 2 javë, më tha njëri, do shkojmë për në Kosovë. Nuk më njihnin personalisht, u entuziazmuan që më njohë, njëri poet më tha: jeni i adhuruar në tër

Salih Lutolli dhe grafika e tij onirike
  • 2017-12-28

Salih Lutolli dhe grafika e tij onirike

Luan Rama Në takimin tonë të parë në Paris, Sali Lutolli ishte një njeri nga më të zakonshmit e botës. Nuk e njihja. Vinte nga larg, nga lufta, nga një botë kaosi e bombash, reprezaljesh, dhunash. Në vitin 1999, atë fund mijëvjeçari, Lutolli kishte zbritur në tokën e lirisë «Franc