Rezultate te kerkimit per termin: +Kremlin

Meta: total 536 / total_found 536 / time 0.000 / keyword[0] kremlin / docs[0] 536 / hits[0] 663 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-05-31

Putin merret vesh për naftën me princin e Arabisë Saudite

Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar një takim me ministrin e Mbrojtjes dhe princin e kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman. Takimi i zhvilluar në Moskë, vjen pasi javën e shkuar dy prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë ranë dakord për të shkurtuar prodhimin. Kjo

18 kontaktet e pazbuluara me Rusinë gjatë fushatës së Trump
  • 2017-05-18

18 kontaktet e pazbuluara me Rusinë gjatë fushatës së Trump

Agjencia e lajmeve Reuters raportoi se këshilltarë të fushatës zgjedhore të presidentit amerikan, Donald Trump, kanë qenë në kontakt me zyrtarët rusë dhe të tjerë në Kremlin në së paku 18 thirrje dhe mesazhe elektronike, gjatë shtatë muajve të fundit të garës presidenciale më 2

Si e përdor Kremlini mafien ruse në Europë
  • 2017-05-10

Si e përdor Kremlini mafien ruse në Europë

Tensionet mes Moskës dhe Perëndimit kanë shpërthyer pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur Kremlini ka intensifikuar edhe përpjekjet për shtimin e ndikimit jashtë vendit. Përveç punës së shërbimeve të saj të sigurisë, Moska ka përdorur edhe rrjetet ruse të krimit t

No Pic available
  • 2017-05-07

ANALIZË Le Pen-Macron, dy vizione radikalisht të ndryshme për botën

Cécile Feuillatre Ata kanë një vizion për botën diametralisht të kundërt, me ide shumë të ndryshme për rolin ndërkombëtar të Francës. Megjithatë, rrallë në fushën e politikës së jashtme, përballja ideologjike është totale mes globalizmit (Emmanuel Macron) dhe sovranitetit (Mar

No Pic available
  • 2017-04-29

Si e përdor Kremlini mafian ruse në Evropë

Në një raport të ri thuhet se grupet mafioze ruse po veprojnë në Evropë në emër të Kremlinit. Thuhet se zyrtarët në Moskë e përdorin krimin e organizuar edhe për sulme kibernetike. Tensionet mes Moskës dhe Perëndimit kanë shpërthyer pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 20

Majakovski, pikëpyetjet e një vetëvrasjeje
  • 2017-04-22

Majakovski, pikëpyetjet e një vetëvrasjeje

Historia e ditës së fundit të jetës së poetit të njohur vjen përmes rrëfimeve të njerëzve që e njohën Jeta e poetit të njohur rus, vazhdon të jetë në qëndër të hulumtimeve të studiuesve të letërsisë. Sirena Vitale është një prej tyre, e cila në librin Majakovski dashuria