Rezultate te kerkimit per termin: +Krijimi

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:44.861Z

“Krijimi” i Hajdenit...

22/04/2009   Në vitin muzikor botëror, të mbushur me tingujt e mrekullueshëm të artit të klasicizmit muzikor, Jozef Hajden, të cilit i përkujtohet sivjet 100-vjetori i vdekjes, tentimi për ta cilësuar për ekzekutimin jubilar veprën e tij kolosale për nga vlerat, por dhe nga v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.550Z

"Krijimi", edhe një herë në Tiranë

Në kuadër të "Tetorit gjerman", për publikun shqiptar do të vijë edhe një herë opera "Krijimi" e kompozitorit të njohur austriak, Franz Joseph Haydn. Ajo do të shfaqet mbrëmjen e 18 tetorit në sallën e Akademisë së Arteve në Tiranë. Këtë herë, "Krijimi" është përshtatur për k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:42.721Z

"Krijimi", Adami dhe Eva në TKOB

Një tjetër vepër premierë do të shfaqet në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit, duke nisur nga data 25 prill. "Die Schopfung" ("Krijimi"), një orator (vepër me motive fetare) i inskenuar me muzikë nga kompozitori gjerman, Joseph Haydn. Do të kthehet edhe një herë në skenën shqipt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:44.673Z

“Krijimi”, premiera e Hajdenit në TKOB

19/04/2009  Oratori “Krijimi”, premiera e Hajdenit në TKOB Koreografi italian Tony Candeloro rivjen në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Këtë herë krahas koreografisë i janë besuar edhe skenat e kostumet e premierës së re të TKOB, e cila pa dyshim, ashtu si

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:44.855Z

Krijimi i botes ne Opera

Per here te pare Oratori i austriakut Jozef Haiden, me titull “Krijimi” vjen ne skenen e Teatrit te Operas i nderthurur me koreografi.Vepra do te sjelle nepermjet surprizave krijimin e universit me krijimin e njeriut dhe lindjen e krijeses se tyre.Per te simbolizuar kete te fundit balerini Toni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:37.307Z

Ri-krijimi si strategji artistike

Sonte në orën 20:30, në mjediset e Tirana Ekspres, tre artistët pjesëmarrës në rezidencën AIRLAB, Vahida Ramujkic (Serbi), Armando Lulaj (Shqipëri) dhe Astrit Ismaili (Kosovë) paraqesin për publikun rezultatet e punës së kërkimit të tyre gjatë periudhës së rezidencës në Tiranë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:44.390Z

Gati krijimi i Ligës Profesioniste

Krijimi i Ligës Profesioniste në Shqipëri është tashmë një formalitet. 12 presidentet e klubeve të Kategorisë Superirore janë takuar për herë të tretë midis tyre. Në mbledhjen e fundit të tyre (dje) bosat e futbollit shqiptar i dhanë dorën e fundit projekt-statutit të Ligës si d

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama