Rezultate te kerkimit per termin: +Krijuesit

Meta: total 1000 / total_found 2088 / time 0.001 / keyword[0] krijuesit / docs[0] 2088 / hits[0] 2609 /
No Pic available
  • 2019-04-02

Enrico Cuccia, mendja financës italiane me origjinë shqiptare

Lindi në Romë më 24 nëntor 1907 nga prindër siçilianë. Familja e të atit ishte me origjinë arbëreshe nga Ora e Shqiptarëve dhe Mexojuzoja. Pas diplomimit në drejtësi hyn në Iri, i dislokuar pranë selisë së Londrës. Detyra e parë me rëndësi është në Bankën e Italisë (marrja

KUSH ËSHTË DEZHURNI NË QIELL?
  • 2019-03-20

KUSH ËSHTË DEZHURNI NË QIELL?

Nga Fadil LEPAJA E dini përse, të shumtën e rasteve nuk dëgjohen lutjet e juaja, të cilat i drejtoni në qiell? Varet kush qëllon kujdestar atje lartë. Zoti i juaj apo i tyre?! Kjo natyrisht është veç një barsoletë, nga koha kur ende mund të bëhej shaka me qiellin. Ju mund të luteni p

Ndarja nga jeta e Kiço Blushit, Meta: I pikëlluar! Personazh me rol kyç në historinë shqiptare
  • 2019-02-09

Ndarja nga jeta e Kiço Blushit, Meta: I pikëlluar! Personazh me rol kyç në historinë shqiptare

Bota e letrave dhe kinematografisë shqiptare është në zi, për shkak të ndarjes nga jetë mbrëmjen e sotme të shkrimtarit dhe skenaristit të shquar Kiço Blushi. Për lajmin e trishtë ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta, i cili shkruan në Facebook se ndihet i pikëlluar. Ndaj me Mirën, B

No Pic available
  • 2019-02-01

Jaho, një martire e kohëve moderne!

E pashë një imazh nga skena e «Covent Garden» në Londër, këtë fund janari 2019 Ishte cfilitja në fytyrën e sublimes. Pashë sytë e venitur ku shpirti kishte klithur arjet më të bukura dhe ku trupi hepohej e dukej se do binte në humbëtirë. Cspektakël i dhimbshëm, i mrekullueshëm e

No Pic available
  • 2019-01-19

Shuhet kompozitori Kozma Lara

Muzika shqiptare humbi një nga krijuesit më të mirë të saj. Kompozitori Kozma Lara u shua në moshën 88 vjeçare, duke lënë pas një kontribut të çmuar në historinë e muzikës shqiptare. Muzika në përgjithësi që unë e barazoj me tinguj merr jetë sikur të jenë një ose dy tinguj.

No Pic available
  • 2018-12-29

MUZIKA TALLAVA E PANDI LAÇOS

Nga: Diana Ziu Është turp të shkruash për kompozitorët dhe krijuesit në mënyrë të shëmtuar, hipokrite dhe një servilizëm, krah stafit drejtues të TVSH. Nuk kam dashur kësaj here të shkruaj për festivalin por u nisa nga shkrimi i z. Pandi Laço. Po citoj fjalët e shkruara prej tij.

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom