Rezultate te kerkimit per termin: +Krimen

Meta: total 606 / total_found 606 / time 0.000 / keyword[0] krimen / docs[0] 606 / hits[0] 790 /
Kanadaja pritet të çojë forca ushtarake shtesë në Ukrainë
  • 2019-03-18

Kanadaja pritet të çojë forca ushtarake shtesë në Ukrainë

Kanadaja ka njoftuar se të hënën do të çojë një mision trajnimi prej 200 personash në Ukrainë. Ata do të trajnojnë  ushtarët ukrainas. Ministri i Jashtëm Chrystia Freeland dhe Ministri i Mbrojtjes Harjit Sajjan pritet që të dalin sot në një konference shtypi në 13:00 të orës lok

Estonia mban zgjedhje parlamentare nën vëzhgimin rus!
  • 2019-03-04

Estonia mban zgjedhje parlamentare nën vëzhgimin rus!

Qytetarët në Estoni sot votojnë në zgjedhjet parlamentare, ku partia pro-ruse e kryeministrit Juri Ratas, Partia Qendrore, pritet të fitojë më së shumti ulëse në Parlamentin prej 101 anëtarësh. Pothuajse një milion persona kanë të drejtë vote dhe ata mund të votojnë për 10 parti p

SHBA: Krimea duhet të kthehet nën kontrollin e Ukrainës
  • 2019-02-28

SHBA: Krimea duhet të kthehet nën kontrollin e Ukrainës

Shtetet e Bashkuara ritheksuan qëndrimin se sanksionet ndaj Rusisë do të mbesin derisa të mos kthehet kontrolli i Ukrainës mbi Krimenë. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se okupimi i Krimesë nga ana e Rusisë më 2014 paraqet eskalim të agresionit rus. Krimea është Ukrainë dhe

Shpërthejnë dy anije që transportonin karburant, vdesin 10 marinarë (VIDEO)
  • 2019-01-22

Shpërthejnë dy anije që transportonin karburant, vdesin 10 marinarë (VIDEO)

Dy anije kanë shpërthyer në flakë duke lëvizur përmes ngushticës së Kerçit që ndan Krimenë nga Rusia kontinentale, pasi njëri prej tyre u trondit nga një shpërthim. Një anije “dyshohet se shpërtheu”, duke shkaktuar zjarrin që më pas përfshiu edhe anijen tjetër, tha nj

Tensionet Ukrainë-Rusi, një tjetër anije e SHBA stacionohet në Detin e Zi
  • 2019-01-06

Tensionet Ukrainë-Rusi, një tjetër anije e SHBA stacionohet në Detin e Zi

Një anije tjetër nga Flota e SHBA, USS Fort McHenry ka hyrë këtë fundjavë në Detin e Zi, aty ku tensionet shpërthyen pasi tre anije të Ukrainës u goditën nga marina ruse me pretendimin se kishin shkelur ujërat territoriale ruse në fund të nëntorit dhe ekuipazhi i tyre u arrestua. Ardh

No Pic available
  • 2018-12-15

Kisha ortodokse e Ukrainës shkëputet nga Rusia

Priftërinjtë ortodoksë ukrainas po mbajnë një sinod historik në katedralen e Shën Sofisë në Kiev për të krijuar një kishë të re kombëtare, e cila nuk do të ketë lidhje me Rusinë. Mbledhja e sotme pason një vendim historik nga Patriarkana e Konstandinopojës, për të hequr kishë

No Pic available
  • 2018-12-03

 Në portin e marinarëve të arrestuar: Moska do të mbysë Ukrainën

Në qytet lufta nuk ka mbaruar kurrë: “Ajo urë që donte Putini ishte rënia jonë”. «Jeta civile e qytetit tonë është në gjumë dhe në rënie që nga viti 2014» Kapanone të vjetërsuara, zyra të braktisura, rrugë të zbrazëta nga makinat dhe këmbësorët, e madje as hije k

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama