Rezultate te kerkimit per termin: +Krishtrimit

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] krishtrimit / docs[0] 13 / hits[0] 19 /
No Pic available
  • 2013-08-11

Kur themi “Shkijet”!

11-08-2013 / Nga Ramiz Lushaj 1. Në vetëdijen shpirtërore etnike u jetarrita me fjalathanien “shkău-shkina, shkijet” e cila ishte edhe një “valvul” shkarkimi e një urrejtje bio-politike fill-e-skaj ndaj sllavëve ardhacakë - serb&e

Promovohet vepra Historia e Krishtrimit
  • 2012-10-19

Promovohet vepra Historia e Krishtrimit

Është promovuar vepra “Historia e Krishtrimit” nga shtëpia botuese “Dituria” shqipëruar nga Sonila Kora. Historia  e kishës dhe e krishterimit, dhe  ndikimi që ato kanë pasur në histori, meriton një vend të veç

100 vjet Pavarësi, Sheshi i Flamurit në Vlorë shpallet monument kulture
  • 2012-08-08

100 vjet Pavarësi, Sheshi i Flamurit në Vlorë shpallet monument kulture

Tiranë- Komiteti Shtetror pr 100 vjetorin e Pavarsis ka shpallur monument kulture “Sheshin Flamurit në Vlorë.Në mbledhjen e drejtuar nga kryeministri Berisha është vendosur gjithashtu që monumenti i Ismail Qemalit, i autorit Odise Paskali, i cili aktualisht ndodhet n Muzeun Historik Kom

Sheshi i Flamurit shpallet monument kulture. Berisha: Përgëzoj ata që po bëjnë shtatoren e Ismail Qemalit
  • 2012-08-08

Sheshi i Flamurit shpallet monument kulture. Berisha: Përgëzoj ata që po bëjnë shtatoren e Ismail Qemalit

Berisha kërkon më shumë nderime për Perandorin Konstandin. Berisha tha se i ndjek me respekt polemikat në shtyp për ndryshimin e historisë, por deklaroi se ata që e kundërshtojnë janë akoma hoxhistë   Komiteti Shtetror pr 100 vjetorin e Pavarsis mori disa vendime n ku

No Pic available
  • 2010-08-23

A kaloi Shën Pali në Apoloninë e Ilirisë!?

Është krijuar ideja e gabuar se Shën Pali kishte qenë në Apoloninë tonë dhe kishte ngritur aty një komunitet kristian, i cili do të bëhej fillesa e Krishtërimit në Iliri Dikur, shum historian shqiptar, pa u thelluar n dshmi t tjera dhe me dshirn q t’i atribuonin

No Pic available
  • 2010-08-11

Berisha: Turizmi, sektori më fitimprurës për shqiptarët

Rikthimi n identitet i vlerave t trashgimis son kulturore mbeten nj prioritet i mazhorancs edhe pr kt mandat qeveriss. Andaj n mesin e pikut t turizmit, shefi i qeveris ka zbritur n jug t vendit, pr t ndjekur m nga afr punimet q po kryhen n nj prej kalave m t vjetra t vendit, at t Himars. Investimi

No Pic available
  • 2010-08-11

Nga kalaja e Himarës Berisha promovon turizmin

Në kështjellën ku djali i Skënderbeut mbrojti trevat shqiptare Fare mir mund t kishte zgjedhur malet kreshpgri e kryelarta t lugins s Valbons pr t dal para mediave krejtsisht i knaqur, i qet. Por, si pr t thyer rekordet e tij, ashtu dhe pr t pushuar, Kryeministri i vendit, Sal