Rezultate te kerkimit per termin: +Krishterimit

Meta: total 647 / total_found 647 / time 0.000 / keyword[0] krishterimit / docs[0] 647 / hits[0] 838 /
Zemërim dhe indinjatë në Greqi, Erdogan kthen tempullin e krishterë në xhami
  • 2019-03-26

Zemërim dhe indinjatë në Greqi, Erdogan kthen tempullin e krishterë në xhami

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan bëri me dije se Hagia Sophia e Stambollit, një katedrale e epokës bizantine që tani shërben si muze, mund të rikthehet në xhami. Ai i bëri komentet gjatë një interviste televizive, në prag të zgjedhjeve lokale të 31 marsit. Themeluesi laik i Turqisë

Pranvera, traditat dhe simbolet e sezonit të rilindjes
  • 2019-03-23

Pranvera, traditat dhe simbolet e sezonit të rilindjes

Veza, lulet, miti i Feniksit dhe zakonet e tjera të lashta të lidhura me ciklin e rilindjes së natyrës Pranvera është sezoni që feston zgjimin e natyrës pas gjumit të gjatë të dimrit. Fillimi zyrtar i kësaj periudhe, që hapet astronomikisht me ekuinoksin, shoqëron atavikisht idenë e r

No Pic available
  • 2018-11-07

Ekspozitë për 550 vjetorin e Skënderbeut në Athinë

Ekspozitë, me harta e libra të koleksionistit Jorgo Kolomihalit, të Bibliotekës Genadios ne Athinë dhe koleksioni i Patricia Nooge për Skënderbeun, prezantimi i librit të studiueses greke Makis Paizi Apostolu për Skënderbeun dhe një kumtesë “Skënderbeu dhe Europa” në emër

No Pic available
  • 2018-09-21

Lidhja e shqiptarëve me pellazgët

Mathieu Aref Unë nuk do të bëj një shkrim të gjatë, por thjesht disa rreshta vetëm për të sqaruar dhe vënë gjërat në vendin e tyre të duhur, sepse pikëpamjet tona duken diametralisht të kundërta. Ovidi (-43 /+18) nuk ishte historian, por një poet dhe autor i një libri të vetëm

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Sa fetar ishte Skënderbeu, cili ishte fundi i tij dhe kur filloi islamizimi i Shqipërisë?
  • 2018-01-05

Sa fetar ishte Skënderbeu, cili ishte fundi i tij dhe kur filloi islamizimi i Shqipërisë?

Autori i librit Skënderbeu, kryqtari i fundit, Virgjil Kule tha në emisionin Arena të Dritan Hilës se Skënderbeu nuk kishte një besim fetar, duke i cilësuar lëvizjet e tij fetare më tepër strategji për të lidhur aleanca të ndryshme, veçanërisht me Perëndimin. Unë mendoj se Skënde

No Pic available
  • 2017-12-25

Ja misteri që i bashkon njerëzit për Krishtlindje!

  Shumë njerëz të mëdhenj kanë lindur prej gruaje në këtë botë, si: filozofë, mbretër, luftëtarë, reformatorë, fetarë etj, të cilët bënë vepra të mëdha dhe lanë gjurmë në historinë e botës, por askush si Krishti, që lindi prej një Virgjëreshe, nuk ka lënë gjurmë