Rezultate te kerkimit per termin: +Kristo +Themelkua

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] kristo / docs[0] 2717 / hits[0] 5035 / keyword[1] themelkua / docs[1] 4 / hits[1] 4 /
No Pic available
  • 2015-11-01

Naxhije Dume, ministrja e parë shqiptare, që u persekutua tërë jetën

Naxhije Dume hedh dritë në vrasjet enigmatike të Q. Stafës, V. Shantos, V. Kushit dhe heronjve të tjerë të Kodrës së Kuqe, në Tiranë  Nga Sejdo Harka* Si një përmendore e lashtë ka mbetur në kujtesën time portreti i Naxhije Dumes, e para grua ministre në Shqipëri. Nga afër, e k

No Pic available
  • 2010-05-09

Diktatori cinik: S’dal dot në dritare, se shpërthejnë “Enver, Enver... ”

afrim imaj“Cinizmi i Enver Hoxhës nuk kishte kufi, sidomos kur binte fjala për kultin e individit”Në pjesën e dorëshkrimit të Bedri Spahiut ku përshkruhen cilësitë dhe veset e diktatorit, zënë një vend të veçantë kujtimet për mënyrën se si Enver Hoxha kultivonte deliri

No Pic available
  • 2009-06-08

Gruaja e Tuk Jakovës:Fjalia për të cilën Enver Hoxha urdhëroi zhdukjen e tim shoqi

 “Guxoi të thoshte të vërtetën dhe u kryqëzua barbarisht. Pohoi haptas se Enver Hoxha nuk u zgjodh Kryetar i PKSH-së në mbledhjen themeluese dhe përfundoi në ferrin e burgjeve të komunizmit”.Ajo që ndodhi me Tuk Jakovën, njërin nga protagonistët kryesor të fillimit t

No Pic available
  • 2009-01-21

“Gardistët kishin urdhër të na vrisnin në sallën e mbledhjes së Konferencës së Tiranës”

 FERDINAND DERVISHINjeriu që ka afërsisht një shekull mbi supe quhet Ihsan Budo dhe është një nga ish-krerët komunistë shqiptarë, që nuk  mbijetuangjatë në majë të kupolës.Mbase, sepse ishin të formuar ndryshe nga natyra, mbase sepse nuk mundën të bënin gjatë lojën e p