Rezultate te kerkimit per termin: +Kroacis

Meta: total 1000 / total_found 6825 / time 0.003 / keyword[0] kroacis / docs[0] 6825 / hits[0] 10952 /
Lahuta e Malcisë bën 82 vjeç
  • 2019-04-09

Lahuta e Malcisë bën 82 vjeç

Përkujtojmë një ndër kryeveprat e letërsisë shqipe Lahuta e Malcis në 82-vjetorin e botimit të plotë të saj (8 prill 1937) Poema madhore epike Lahuta e Malcís e poetit kombëtar At Gjergj Fishta, është jo vetëm kryevepra e tij, por ndër më të rëndësishmet e letërsisë shqipe, me

No Pic available
  • 2019-04-01

Historiani serb: Shqiptarët kanë humbur shumë tokë tek serbët

 Ndoshta shqiptarët në mesjetën e hershme mund të kenë humbur shumë tokë te serbët, ato nuk ishin aspak një popull që po shuhej. Që nga fundi i shekullit të 13 ata nisën një sulm drejt veriut në Selanik, Epir dhe Greqi, që nga fundi i shekullit të 17 një sulm të dytë drejt veril

No Pic available
  • 2019-02-28

Tronditet Kroacia, babai hedh katër fëmijët e mitur nga ndërtesa

Një 54-vjeçar ka tronditur Kroacinë me aktin e tij ekstrem. Babai i katër fëmijëve i ka hedhur vogëlushët nga kati i parë i një ndërtese në rrugën Josip Ban Jelaçiç në Pag të Kroacisë. Fëmijët janë të moshës 3, 5, 7 dhe 8 vjeç. Ata u hodhën nga një lartësi prej gjashtë me

U zhduk 18 vite më parë, trupi i vajzës gjendet në frigoriferin e shtëpisë
  • 2019-02-18

U zhduk 18 vite më parë, trupi i vajzës gjendet në frigoriferin e shtëpisë

Një zbulim tronditës ka shokuar opinionin publik në Kroaci. Mediat raportojnë se trupi i një gruaje të zhdukur 18 vite më parë është gjetur brenda një frigoriferi. Policia kroate ka arrestuar Jasmina Dominic, motrën e madhe të viktimës që ishte raportuar e zhdukur në vitin 2005, por

Lulëzon tregtia Kolumbi-Shqipëri, ja produktet më të kërkuara
  • 2019-02-05

Lulëzon tregtia Kolumbi-Shqipëri, ja produktet më të kërkuara

Importet nga shteti i largët i Kolumbisë drejt Shqipërisë kanë njohur një rritje të fortë gjatë tre viteve të fundit. Sipas të dhënave të INSTAT, në 2018-n, u importuan nga Kolumbia mallra me vlerë gati 2 miliardë lekë, me një rritje prej 136% në krahasim me vitin e mëparshëm,

Salvini hap luftë: Fundi i Gjermani-Francë! Itali-Poloni do ndërtojnë BE e re
  • 2019-01-11

Salvini hap luftë: Fundi i Gjermani-Francë! Itali-Poloni do ndërtojnë BE e re

Me pretendimin se Italia është motor i Rilindjes europiane, zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini ka sulmuar ashpër aleatët e tij nga Bashkimi Europian, duke kundërshtuar kushtet e tyre pë rpranimin e emigrantëve. Vendos unë, është shprehur Salvini, duke theksuar më tej se do

No Pic available
  • 2019-01-09

Ndryshimi i kufirit Kosovë-Serbi, çthotë i zgjedhuri i Ramës për MEPJ (Video)

Furtuna në qeverinë Rama, ku kryeministri zgjodhi të ndryshonte 7 nga ministrat e tij, ndër ta edhe më të besuarit që kishin rezistuar prej 5 vitesh në pushtet, është komentuar gjatë në media. Po ashtu shumë bujë kanë bërë edhe emrat e rinj të përzgjedhur nga shefi i qeverisë pë