Rezultate te kerkimit per termin: +Krupp

Meta: total 19 / total_found 19 / time 0.000 / keyword[0] krupp / docs[0] 19 / hits[0] 23 /
No Pic available
  • 2017-02-01

Çfarë ka ndodhur më 1 shkurt?

1814 Libri i Lord Bajronit, “Corsair” (Kusari) shitet 10 mijë kopje ditën e parë të publikimit. Libri është tregim në vargje mbi kusarin Konrad; në rini i refuzuar nga shoqëria për sjelljet dhe veprimet e tij; kur rritet, ai i shpall luftë njerëzimit (me përjashtim të grav

12 makineritë më të mëdha që ka prodhuar ndonjëherë njeriu (FOTO)
  • 2016-11-23

12 makineritë më të mëdha që ka prodhuar ndonjëherë njeriu (FOTO)

Disa nga makineritë më të mëdha që ka prodhuar ndonjëherë njeriu: 1. Liebherr T 282B: kamioni më i madh në botë për transport projektuar në vitin 2004 nga një prodhues gjerman.     2. Bagger 288: makineria më e madhe për gërmime e prodhuar nga kompania gjermane Krupp. &nb

Shqipëria e Josef Roth
  • 2016-06-26

Shqipëria e Josef Roth

Fotografinë e tij shqiptare veshur me kostumin kombëtar dhe me qeleshen e bardhë mbi kokë, Josef Roth e tregonte me krenari LUAN RAMA Josef Roth është një shkrimtar austriak që vdiq në mërgim në Paris. Dikur kisha lexuar se gjatë viteve 30, gazetar i ri, ai kishte qenë në Shqipëri. Po

Unë, fëlliqësira, komunisti, hoxhisti, omaristi, krimineli, imorali dhe pseudoshkencëtari
  • 2016-05-17

Unë, fëlliqësira, komunisti, hoxhisti, omaristi, krimineli, imorali dhe pseudoshkencëtari

Një intervistë e prof. Pëllumb Xhufi në Dita për gazetarin Xhevdet Shehu, botuar më 10 maj, kishte në fokus Akademinë e Shkencave dhe dhe katandisjen e saj aktuale, si pasojë e një reforme të vitit 2007 që nxorri në rrugë shumë specialistë e shkencëtarë të instituteve të ndrys

No Pic available
  • 2015-08-09

Speciale/Në rrënjët e Gjermanisë së Madhe

1870 - Parisi u përpoq të ndalë Berlinin, dhe i shkoi shumë keq. Lufta zgjati më pak se një vit, nga 1870 deri në 1871. Por sanksionoi fuqinë e Gjermanisë së Madhe dhe rënien e pandalshme të perandorisë franceze Në 1 prill 1867, në Paris inaugurohej Ekspozita Universale: më e ma

Izraeli blenë katër luftanije gjermane
  • 2015-05-11

Izraeli blenë katër luftanije gjermane

zraeli i ka blerë katër luftanije të prodhimit gjerman për të ndihmuar në sigurimin e platformave të gazit në Mesdhe. Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar se luftanijet, në vlerë prej 430 milionë eurosh, do të dorëzohen brenda

Rizvanolli, familja që e filloi historinë e transportit rrugor
  • 2015-01-05

Rizvanolli, familja që e filloi historinë e transportit rrugor

Një autobus i firmës "Krupp" po çante pluhurin në një rrugë të pashtruar. Brenda tij 44 udhëtarë, të gjithë për herë të parë të hipur në një autobus. Reagimet e tyre ishin shumë të çuditshme. Shumë prej tyre ishin të habitur me atë që po e përjetonin. Kështu disi mund të