Rezultate te kerkimit per termin: +Kryediplomatja

Meta: total 484 / total_found 484 / time 0.000 / keyword[0] kryediplomatja / docs[0] 484 / hits[0] 532 /
Nuk i di detyrat e shtetit, Arta Dade: Gent Cakaj e ka hallin te
  • 2019-01-30

Nuk i di detyrat e shtetit, Arta Dade: Gent Cakaj e ka hallin te

Ajo ishte një nga emrat ikonë të diplomacisë shqiptare që u rikthye në vëmendjen e opinionit publik, pasi u rreshtua hapur kundër vendimit të kryeministrit Edi Rama për të përzgjedhur Gent Cakajn si pasuesin e Ditmir Bushati në krye të ministrisë së Jashtme. Dhe ish-kryediplomatja sh

U rreshtua kundër Ramës për Gent Cakajn, Arta Dade pohon rikthimin
  • 2019-01-21

U rreshtua kundër Ramës për Gent Cakajn, Arta Dade pohon rikthimin

Ajo prej një viti e gjysmë është shkëputur nga politika aktive, por çdo deklaratë e saj cilësohet e një rëndësie të lartë për vetë faktin se ka qenë një ndër figurat më të shquara në radhët e Partisë Socialiste. E lënë mënjanë nga Rilindja, Arta Dade u rikthye në vëmendj

Trump takim me Stoltenberg: Të shtohen kontributet financiare për NATO-n
  • 2018-05-18

Trump takim me Stoltenberg: Të shtohen kontributet financiare për NATO-n

Presidenti Donald Trump u takua në Uashington me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, ndërsa ekzistojnë konflikte mes Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve europianë në Aleancën më të rëndësishme të Perëndimit. Pas takimit, ata mbajtën një konferencë shtypi, ku mid

Mogherini mbërrin në Tiranë, ja axhenda e takimeve për sot
  • 2018-04-18

Mogherini mbërrin në Tiranë, ja axhenda e takimeve për sot

Federica Mogherini, shefja për politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, ka mbërritur në Tiranë mbrëmjen e sotme të së martës, pak orë pasi njoftoi nga Brukessli rekomandimin pozitiv për hapjen e negociatave me Shqipërinë për integrimin në BE. Kryediplomatja europiane ka darkuar me

BOTA KA NEVOJË PËR MË PAK TRUMP DHE MË SHUMË EUROPË
  • 2017-09-25

BOTA KA NEVOJË PËR MË PAK TRUMP DHE MË SHUMË EUROPË

Donald Trumpi rrezikon paqen botërore. Ai luan me zjarrin me Korenë e Veriut dhe Iranin dhe zgjeron në këtë mënyrë hendekun me evropianët. Kjo në një kohë kur ai mund të mësonte shumë prej tyre A mund t’ia marrë mendjen me diçka ndonjëri presidentit të SHBA? Ndoshta me ndonj

BOTA KA NEVOJË PËR MË PAK TRUMP DHE PËR MË SHUMË EVROPË
  • 2017-09-23

BOTA KA NEVOJË PËR MË PAK TRUMP DHE PËR MË SHUMË EVROPË

Donald Trumpi rrezikon paqen botërore. Ai luan me zjarrin me Korenë e Veriut dhe Iranin dhe zgjeron në këtë mënyrë hendekun me evropianët. Kjo në një kohë kur ai mund të mësonte shumë prej tyre, mendon Max Hofmann. A mund t’ia marrë mendjen me diçka ndonjëri presidentit të SH

No Pic available
  • 2017-07-17

The Economist: BE duhet ti tregojë Ballkanit se ka ende mundësi të bëhet pjesë e klubit

Në një analizë të perspektivës europiane të Ballkanit, pas samitit të Triestes,The Ecomonist sjell qasje nga gjashtë vendet që duken ende larg anëtarësimit. Artikulli thekson se oborri i brendshëm i Europës po rrëshqet drejt krimit dhe autoritarizmit Mjaft të hedhësh një sy dhe e da