Rezultate te kerkimit per termin: +Kryeprokurores +Arta +Marku

Meta: total 61 / total_found 61 / time 0.000 / keyword[0] kryeprokurores / docs[0] 2188 / hits[0] 2896 / keyword[1] arta / docs[1] 7560 / hits[1] 10282 / keyword[2] marku / docs[2] 5195 / hits[2] 10252 /
Dorëhiqet prokurori që kërkoi burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin
  • 2019-03-29

Dorëhiqet prokurori që kërkoi burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin

Është dorëhequr nga detyra prokurori Ardian Nezha, i njohur ndryshe si prokurori që kërkoi dënimin me burgim të përjetshëm të Dritan Dajtit. Në argumentin e tij për lënien e detyrës, shprehet ndjenja e mosvlerësimit nga ana e Kryeprokurores Arta Marku. Ndihem i pavlerësuar, brenda n

Kërkesa e PD-LSI për shkarkimin e Arta Markut, KLP: Ja pse nuk shprehemi dot
  • 2019-02-25

Kërkesa e PD-LSI për shkarkimin e Arta Markut, KLP: Ja pse nuk shprehemi dot

Ka kaluar rreth një muaj nga koha kur krerët e dy grupeve parlamentare të opozitës, Petrit Vasili i LSI dhe Edmond Spaho i PD, kërkuan nga KLP shkarkimin e kryeprokurores Arta Marku. Ata argumentonin se ajo është ngarkuar me detyrë nga ligji që të verifikojë integritetin e figurës për t

Shkarkimi i Arta Markut, KLP: Jashtë kompetencave tona
  • 2019-02-22

Shkarkimi i Arta Markut, KLP: Jashtë kompetencave tona

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) shqyrtoi kërkesën e opozitës për shkarkimin e kryeprokurores Arta Marku. Anëtarët e KLP janë shprehur se kërkesa e opozitës është jashtë kompetencave të tyre dhe se ka natyrë administrative. Kërkesa e opozitës për shkarkimin e kryeprokurores

A do kandidojë për Prokurore të Përgjithshme? Ja si përgjigjet Arta Marku
  • 2019-02-04

A do kandidojë për Prokurore të Përgjithshme? Ja si përgjigjet Arta Marku

Më 19 mars do të hapet gara për të nisur procesin që do të mbyllet me përzgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm me mandat 7 vjeçar, por Arta Marku ka refuzuar të komentojë nëse ajo do të kandidojë ose për tu ulur në karrigen ku qëndron aktualisht. Pasi e mori detyrën në kushtet

Kryemadhi: Rama kriminel, shkatërroi institucionet shqiptare
  • 2019-01-11

Kryemadhi: Rama kriminel, shkatërroi institucionet shqiptare

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi i është përgjigjur deklaratës ironike te kryeministrit Edi Rama, të bërë mëngjesin e sotëm. Kryemadhi tha në deklaratën për mediat: Po i përgjigjem psiqikut si doktoreshë që jam. Gjithashtu, kryetarja e LSI i kërkoi kryeprokurores Arta Marku që

Arta Marku sipas zakonit, thyen pavarësinë e ndërhyn në dosjet e vartësve
  • 2018-12-06

Arta Marku sipas zakonit, thyen pavarësinë e ndërhyn në dosjet e vartësve

Arta Marku prej 19 dhjetorit mban detyrën e Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme, por që pavarësisht risive të Reformës në Drejtësi, numri 1 i akuzës vazhdon të ushtroje funksionet sipas modelit të vjetër. Atë të kryeprokurorit të gjithëpushtetshëm që ndryshimet Kushtetuese

KLP dhe Kryeprokurori, 4 meshkujt që mund të sfidojnë Arta Markun (Foto)
  • 2018-12-05

KLP dhe Kryeprokurori, 4 meshkujt që mund të sfidojnë Arta Markun (Foto)

Reforma në Drejtësi duket se ka arritur në aktin final të saj, pasi KLGJ dhe KLP, dy institucione të reja të sistemit të drejtësisë pritet të ngrihen brenda muajit dhjetor, duke i hapur kështu rrugë edhe krijimit të SPAK e BKH-së. Por me ngritjen e Këshillit të Lartë të Prokuroris