Rezultate te kerkimit per termin: +Kryeveprave

Total: 332
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.276Z

I jepet lamtumira përkthyesit të kryeveprave botërore, Pashko Gjeçit

Emri i tij i ka tejkaluar përmasat kombëtare, në vitin 2004 u dekorua nga presidenti italian Çampi me dekoratën "Ordine della stella, della solidarita italiana" Izaura Ndoj Shuhet në moshën 92-vjeçare burri i letrave shqipe dhe përkthyesi i kryeveprave botërore, Pashko Gjeçi. Ceremonia e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:21.042Z

Kryeministri Berisha: "Shqipëria Fantastike" e Ibrahim Kodrës, kryevepra e të gjitha kryeveprave të tij  

Kryeministri Berisha vizitoi sot ekspozitën e piktorit Ibrahim Kodra e titulluar “Shqipëria Fantastike”, e çelur në sallën e ekspozitave të përkohshme të Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë.  Ekspozita organizohet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:29.352Z

Ismail Kadare, shkrimtar i kryeveprave, gjeneral i prozës

Nga Mexhit Prençi Kadare mundi titanët ndërkombëtar të letërsisë me çmimin BOOKER: Roth, Grass, Updike, Lessing, Mc Wan, Spaik dhe Garcia Marquez që janë titanët e letërsisë moderne, por Çmimin e Parë Ndërkombëtar BOOKER e fitoi GJENIU i letrave ISMAIL KADARE / The GUARDAN Nisur nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:14.476Z

Minxhozi: Nëntori muaj i kryeveprave

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi i uroi të gjithë shqiptarët për 28 nëntorin. Ai tha sot e 102 vjet, Ismail Qemali e ngriti flamurin në Vlorë për ti dhënë fund luftërave dhe ishte fitorja më e madhe që e kishin shqiptarët ndonjëherë, andaj nëntori është festa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.995Z

Mes kryeveprave italiane te 1900

p styletext-align justifyNga Tradita italiane dhe dialogu me antiken e deri tek Natyralizmi i Vone  Simbolizmi Futurizmi Figuracioni dhe Abstraksioni ne artin vizual te Italise se 1900-es te gjitha i gjeni te misheruara ne ngjyra bronz e video ne Galerine e Arteve Ekspozita e shumeperfolur paraqi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.936Z

Gege e toske dhe valle greke-kryevepra per politike

Shtate kryevepra te trashegimise shpirterore jane shpallur dje per here te pare zyrtarisht nga Ministria e Kultures. Ato jane Isopolifonia popullore shqiptare eposi i kreshnikeve dialektet gjuhesore dialekti gege dhe ai toske muzika popullore homofonike e Shqiperise se Mesme ahen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:42.838Z

Vdes koleksionisti i kryeveprave te grabitura

Cornelius Gurlitt, gjermani që ruante në apartamentin e tij në Berlin mbi 1400 punime artistike, përfshirë këtu edhe vepra të Picasso-s, Chagall dhe Matisse, ndërroi jetë në moshën 81-vjeçare. I biri i Hildebran Gurlitt, kës

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama