Rezultate te kerkimit per termin: +Kualifikimeve

Meta: total 977 / total_found 977 / time 0.000 / keyword[0] kualifikimeve / docs[0] 977 / hits[0] 1212 /
Calavera: Koha për ndryshim në gjyqësorin shqiptar
  • 2018-12-29

Calavera: Koha për ndryshim në gjyqësorin shqiptar

Shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Genoveva Ruiz Calavera ka bërë një bilanc vjetor të procesit të Vettingut. Ajo thekson se zhvillimet e fundit tregojnë se Shqipëria është në një rrugë të mirë drejt krijimit të një sistemi të drejtësisë pa aftësi, paragjykim d

Skandali, Shqipëria publikon të dhënat e agjentëve të SHISH-it
  • 2018-12-09

Skandali, Shqipëria publikon të dhënat e agjentëve të SHISH-it

Foto nga porta hyrëse e Shërbimit Informativ Shtetëror të Shqipërisë, i njohur me akronimin SHISH Vendi i NATO-s, Shqipëria, po publikon informacione të ndjeshme në lidhje me operatorët e tij më të lartë të inteligjencës në internet, duke dhënë detaje rreth identitetit të tyre, au

Raporti i UNESCO, mbi 20 % e personave të kualifikuar kërkojnë të ikin
  • 2018-11-22

Raporti i UNESCO, mbi 20 % e personave të kualifikuar kërkojnë të ikin

Migracioni dhe zhvendosja e popullatës bashkëveprojnë me arsimin në shumë mënyra. Këto lidhje kanë ndikim tek ata që lëvizin, ata që qëndrojnë dhe ata që strehojnë emigrantë, refugjatë apo popullata të tjera të zhvendosura. Në këtë kontekts, raporti i fundit i Unesco Global Ed

No Pic available
  • 2018-11-15

Bilisht, drejtorët emërojnë mësues jashtë portalit

Pas investigimit të bërë nga Fiks Fare mbi shkeljet ligjore të kryera nga ish-përgjegjësi i Zyrës Arsimore të Bilishtit, Alban Fetolli, ai u largua nga puna dhe në vend të tij u komandua Ilir Gjata, punonjës i kësaj zyre. Por, sërish problemet nuk kanë të sosur. Në Fiks Fare mbërrit

Rruga e vështirë e një fjalori dhe kritikat ndaj tij
  • 2018-10-23

Rruga e vështirë e një fjalori dhe kritikat ndaj tij

Mbi akuzat, polemikat, të pavërtetat dhe të vërtetat e pathëna për këtë botim enciklopedik. Mehmet Kraja Fjalori Enciklopedik i Kosovës, duke qenë projekti i parë enciklopedik te ne, është njëkohësisht edhe botimi i parë që i nënshtrohet një shqyrtimi publik. Shqyrtimi dhe vlerës

Marrëveshje për emigracionin, Gjermania: Duam punëtorë të kualifikuar
  • 2018-10-02

Marrëveshje për emigracionin, Gjermania: Duam punëtorë të kualifikuar

Në Gjermani, koalicioni qeverisës arriti një marrëveshje në fund të negociatiave të gjata mbi ligjin e ri të emigracionit. Cdu-Csu dhe Spd kanë arritur në një kompromis mbi legjislacionin që synon të tërheqë fuqi punëtore të kualifikuar nga vende jashtë Bashkimit Evropian. Në pari

Vettingu preu kokën e Fatos Lulos, shpallet vakanca për Kushtetuesen
  • 2018-07-25

Vettingu preu kokën e Fatos Lulos, shpallet vakanca për Kushtetuesen

Sistemi i drejtësisë ka hyrë në kolaps, pasi vakancat e krijuara nga vettingu nuk mund të plotësohen pa kaluar në Kuvend, ligji për Magjistraturën, që kërkon shumicë të cilësuar prej 84 votash. E teksa klasa politike zien nga akuzat respektive për kapje të reformës në drejtësi dhe