Rezultate te kerkimit per termin: +Kujdesi

Meta: total 1000 / total_found 3442 / time 0.002 / keyword[0] kujdesi / docs[0] 3442 / hits[0] 4016 /
Nga vajzat, deri tek Asllan Rusi: Jeta e panjohur dhe cili ishte fati i pasardhësve të familjes së Naim Frashërit
  • 2016-10-20

Nga vajzat, deri tek Asllan Rusi: Jeta e panjohur dhe cili ishte fati i pasardhësve të familjes së Naim Frashërit

Nga Kastriot Bezati Naim Frashëri, mësimet e para i mori në Frashër, ndërsa më 1865 vendoset në Janinë ku, më 1869 mbaroi gjimnazin Zosimea dhe, diplomën e kësaj shkolle e ka me thënien: fort mirë, shkruan Mithat Frashëri, Naim Frasheri, Sofie, 1901. U pajis në këtë shkollë me

10 mësime jete nga Konfuci
  • 2016-10-18

10 mësime jete nga Konfuci

Konfuci ishte filozofi më i madh lindor i të gjitha kohërave. Bindjet e tij formësuan moralin personal dhe qeverisës. Konfuci u mësoi njerëzve rregullat e marrëdhënieve shoqërore, të drejtësisë dhe sinqeritetit. Sot do tju prezantojmë 10 mësime të fuqishme jete të mbështetura në f

Ideja e arsimit nuk është të fitosh jetesën, por të mësosh si të jetosh
  • 2016-10-18

Ideja e arsimit nuk është të fitosh jetesën, por të mësosh si të jetosh

Ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz po përmirësojnë aftësitë e tyre për tregun e punës, kjo nuk po përkthehet në rritje të të ardhurave të tyre, arsyeton Adair Turner, duke shtuar se arsimimi ka një përfitim tjetër jo-monetar për njerëzit. Nga Adair Turner Të gjithë bien dak

Pagjumesia me e rrezikshme se duhani shkakton goditje ne tru dhe zemer
  • 2016-10-15

Pagjumesia me e rrezikshme se duhani shkakton goditje ne tru dhe zemer

Transmetuar me 14102016 - 2100 Pagjumesia eshte nje problem shume i zakonshem dhe shkakton shume probleme Kjo sjell ankth depresion irritim ndjeheni te lodhur dhe kjo ben qe ju te fiksoheni pas gjumitbr br Hulumtimi i kryer nga Org

Tri dramat e pabotuara të Dritëro Agollit
  • 2016-10-14

Tri dramat e pabotuara të Dritëro Agollit

Shaban Sinani Në 85-vjetorin e lindjes së shkrimtarit Dritëro Agolli, Akademia e Shkencave i jep për herë të parë lexuesit në Shqipëri tri dramat e tij: Fytyra e dytë, Mosha e bardhë dhe Baladë për një grua. Dramat Fytyra e dytë dhe Baladë për një grua janë krejt të panjohura pë

Dritëroi e Sadija rrëfejnë jetën përmes fotove: Nga rinia në 50-vjetorin e martesës
  • 2016-10-13

Dritëroi e Sadija rrëfejnë jetën përmes fotove: Nga rinia në 50-vjetorin e martesës

Është ora 11:30 në shtëpinë e Dritëroit. I ulur në kolltukun e tij, mban një cigare në dorë, ndërsa një gotë raki është vënë në tavolinën e madhe rrethore. Në shtëpi, me Dritëroin dhe Sadije Agollin, ka gjithnjë njerëz, miq, vizitorë nga të katërta anët. Këtë herë, mi

No Pic available
  • 2016-10-12

Gruaja rrëfen momentin kur gjeti foshnjën e braktisur në shi

Ishte i mbështjellë dhe qante. Duhet të kishte uri, tregon Fatbardha, gruaja e cila u bë shpëtimtarja për foshnjën 1 muajshme të braktisur pranë një pallati në Tiranë. Ishte ora 08:00, kur gruaja del nga shtëpia duek gjetur fëmijën. Ajo merr menjëherë në telefon policinë. Fëmija