Rezultate te kerkimit per termin: +Kujdesit +Infermieror

Meta: total 63 / total_found 63 / time 0.000 / keyword[0] kujdesit / docs[0] 5857 / hits[0] 8037 / keyword[1] infermieror / docs[1] 142 / hits[1] 229 /
Skënderi: Infermierët të pavlerësuar, të shtohet përfaqësimi i tyre në politikë
  • 2017-05-11

Skënderi: Infermierët të pavlerësuar, të shtohet përfaqësimi i tyre në politikë

Në kuadrin e Javës së Infermierisë, e cila ka iniciuar në datën 5 Maj me Ditën e Mamive dhe vijon deri në datën 12 Maj me Ditën e Infermierisë, Urdhri i Infermierit ka organizuar një aktivitet, në të cilin ai ka bërë me dije publikisht edhe njëherë problematikat, por edhe arritjet

Emigracioni shteron mjekët, spitalet në rrethe në emergjencë për stafe
  • 2017-02-11

Emigracioni shteron mjekët, spitalet në rrethe në emergjencë për stafe

Qendrat spitalore në rrethe po vuajnë pasojat e mungesës masive të stafeve dhe mjekëve specialistë. Këtë vit, situata duket se është rënduar edhe më tej, pasi ditët e fundit, spitalet rajonale kanë bërë shpallje masive për vende të lira pune. Pak ditë më parë, spitali i Për

Dita ndërkombëtare e infermierisë, storie suksesi në shëndetësinë kosovare
  • 2016-05-12

Dita ndërkombëtare e infermierisë, storie suksesi në shëndetësinë kosovare

Ministria e Shëndetësisë - Divizioni i Infermierisë, në bashkëpunim me Odën e Infermierisë, Mamive dhe Profesionistëve të tjerë shëndetësorë të Kosovës (OIK), të mbështetur nga UNFPA-Zyra në Prishtinë, shënuan sot në Prishtinë Ditën Ndërkombëtare të Infermierisë, me moto

Urdhri i Infermierit: Në katër muaj, 200 të pushuar
  • 2016-05-06

Urdhri i Infermierit: Në katër muaj, 200 të pushuar

Prej disa muajsh në spitalet rajonale dhe bashkiake të vendit ka nisur një valë shkarkimesh, që më së shumti ka përfshirë personelin infermieror. Ministri Beqaj gjate nje takimi me infermire te QSUT-se Sipas presidentit të Urdhrit të Infermierit, Sabri Skënderi, nga janari deri në

Emigrimi i punonjësve fut biznesin në krizë
  • 2016-02-21

Emigrimi i punonjësve fut biznesin në krizë

Bizneset e Call Center, ato të fasonit, të industrisë së përpunimit dhe sektori publik i shëndetësisë, teknologjia e informacionit po vuajnë pasojat e ikjes në emigracion të forcës së kualifikuar të punës. Sipërmarrjet e rretheve, më të prekura nga fenomeni i emigracionit. Si po

Testimi, MSH: Kemi pranuar sugjerimet e Urdhrit të Infermierëve
  • 2015-02-19

Testimi, MSH: Kemi pranuar sugjerimet e Urdhrit të Infermierëve

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar sot në lidhje me deklaratën e "Unionit të infermierëve", ku ata shpreheshin se nuk janë pyetur për asgjë në lidhje me testimin ndaj infermierëve. Ministria pohon se Unioni është pjesë e rëndësishme e këtij procesi dhe të gjitha sugjerimet që k

No Pic available
  • 2014-11-10

Mjekë dhe infermierë, si mund të fitoni 93 kredite

TIRANE- Qendra Kombëtare e Edukimit në Vazhdim ka akredituar katër aktivitete, përmes të cilave personeli shëndetësor mund të përfitojë kreditet që janë të vlefshme për programin e ricertifikimit. Aktiviteti i parë, me tem&eu