Rezultate te kerkimit per termin: +Kujtimi

Total: 1941
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:28.282Z

Kujtimi: Si me aksidentoi zyrtari

Eshte 50 vjec dhe e mban mend si sot, diten kur nje makine luksoze e hodhi atje tej, duke e lene njehere e pergjithmone te paralizuar. Kujtim Salko, rrefen se prania e tij tani ne karroce eshte pasoje e nje fati te keq, i cili u shfaq ne vitin 1996, kur nje zyrtar i Ministrise se Bujqesise, e akside

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:19.402Z

Topi: Kujtimi i Azemit, i paharrueshëm

Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka zhvilluar një vizitë në familjen e deputetit të ndjerë të Partisë Demokratike, Azem Hajdari. Presidenti Topi deklaroi se kujtimi i Azemit është i paharrueshëm. Topi e vlerësoi Azem Hajdarin si një njeri të nderuar dhe me personalitet. "Guximi i Az

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:25.339Z

FAKSIMILE/Si po perdhoset sot kujtimi i 26 viteve më parë.

26 vjet më parë. Ishin 723 studentë e pedagogë që guxuan e rrezikuan kundër regjimit dhe establishmentit politik. Të gjithë, – parlamenti, qeveria, partitë e vjetra dhe të reja, drejtuesit e universitetit dhe media, – ishin kundër nismës së studentëve dhe sakrificës s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:13.753Z

Kodheli I paharruar qofte kujtimi i Dr Florit

brbrMinistrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli shprehu keqardhje per humbjen e kengetarit te mirenjohur te muzikes shqiptare Doktor Floribrbr brbrPermes nje mesazhi ne profilin e saj ne Facebook Kodheli deklaroi se ndjeu keqardhje per lajmin e hidhur dhe i shprehu ngushellime familjesbrbr brbrMe keqardhje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.173Z

Nderohet kujtimi i regjizores Xhanajka

Kujtimi i regjizores së famshme të kinematografisë shqiptare, Adriana Elini Xhanajka, u nderua sot në ceremoninë mbyllëse të muajit të grave kineaste, iniciativë e Arkivit Qëndror Shqiptar të Filmit. Xhanajka u nda nga jeta 17 vjet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:43.201Z

Charles Wright: Kujtimi për të

Alda Bardhyli Nuk ka gjë më të bukur se kujtimi për të/ Që mbledh dritën si bën gota/ Si bën gota kur i zbret dielli i mbrëmjes/ dhe errësira ende mijëra kilometra larg…. Këto janë disa vargje nga poema Ditari i Vitit të Buallit, shkruar nga poeti i njohur amerikan Charles Wrigh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.467Z

Wulff ne Aushvic Kujtimi dhe zija e mundesojne te ardhmen

Eva Umlauf e kishte menduar per nje kohe te gjate nese do ta merrte fjalen ne Aushvitc. Nuk e kishte te lehte te merrte nje vendim. 68 vjecarja lindi ne kampin e punes Novaki dhe si foshnje u transportua ne Aushvitc. Ajo nuk ka kujtime per te perditshmen ne kamp thote me e reja e te mbijetuarve meg

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama