Rezultate te kerkimit per termin: +Kult

Meta: total 918 / total_found 918 / time 0.000 / keyword[0] kult / docs[0] 918 / hits[0] 1299 /
No Pic available
  • 2017-05-18

Zbulohet dhia me sy ciklopi

Ciklopë konsiderohen gjallesat legjendare të krijuara nga poeti antik grek Homer në poemën epike Odisea. Por ekzistojnë edhe në Tokë dhe sapo ka lindur në Assam të Indisë. Dhia me një sy ka habitur banorët vendas pas lindjes më 10 maj dhe është bërë kult adhurimi. Ata e konsiderojn

Rusi, Dëshmitarët e Jehovait shpallen organizatë ekstremiste
  • 2017-04-21

Rusi, Dëshmitarët e Jehovait shpallen organizatë ekstremiste

Gjykata e Lartë ka ndaluar aktivitetin e Dëshmitarëve të Jehovait, duke e cilësuar si një organizatë fetare ekstremiste dhe duke i sekuestruar disa prona në favor të shtetit. Gjykatësit kanë pranuar kështu një kërkesë të ministrisë së Drejtësisë. Lëvizja ka bërë të ditur se d

No Pic available
  • 2017-04-09

Nën dritaret ku dha frymën e fundit Oscar Wilde

Luan Rama  Dhoma nr.16, në 13, Rue des Beaux Arts (e Arteve të Bukura, e quajtur kështu meqë pak hapa më tutje është Akademia e Arteve të Bukura të Parisit). Që prej një shekulli dhoma nr.16, u bë e famshme në këtë hotel të Parisit në lagjen e Saint-Germain-des-Près, pasi aty kish

No Pic available
  • 2017-03-17

Irani hap media në shqip për të shënjestruar disidentët e mërguar

Një OJQ iraniane e quajtur Lidhja Habiliane ka shtuar një rubrikë të re shqip në uebsajtin e vet të lajmeve, Habilian, me synimin për të shënjestruar aktivistët e opozitës iraniane që kanë marrë statusin e refugjatët në Shqipëri në vitet e fundit. Lidhja Habilian ka lançuar të pa

Me disidentin
  • 2017-02-14

Me disidentin

Falma Fshazi, drejtoresha e COD (Qëndra për Hapje dhe Dialog) vjen në një bisedë mbi ish presidenti çek Vaclav Havel Në prill të vitit 1995 presidenti çek Vaclav Havel do të linte mënjanë fjalimin e radhës, e do të niste të shkruante në shënimet që gjendeshin zakonshëm mbi tryezë

Xhamia e sulltan Mehmet Fetihut/ Pushtuesit në kalanë Rozafat të Shkodrës
  • 2017-01-28

Xhamia e sulltan Mehmet Fetihut/ Pushtuesit në kalanë Rozafat të Shkodrës

Nga Paul Tedeschini Me dorëzimin e kalasë së Shkodrës në janar 1479, sulltani turk-osman Mehemeti i II Fetihu/Pushtuesi dha urdhen që katedralja katolike (dhe të gjitha kishat e tjera) të këthehet në xhami me emnin Xhamia e Mehmet Fetihut/Pushtuesit. Me datën 23.11.2005 Prof. Pëllumb

Shqiptarët para 1912-s kanë qenë turq dhe kombi shqiptar u krijua nga Perandoria Osmane. Myslimanët smund ta pranojnë si hero Skënderbeun
  • 2017-01-20

Shqiptarët para 1912-s kanë qenë turq dhe kombi shqiptar u krijua nga Perandoria Osmane. Myslimanët smund ta pranojnë si hero Skënderbeun

Olsi Jazexhi, në një intervistë për gazetën TemA, hedh disa teza ta padëgjuara deri më tani. Sipas tij, shqiptarët deri para vitit 1912, kanë qenë turq. Madje, sipas tij, ka qenë Perandoria Osmane ajo që krijoi kombin shqiptar. Olsi, ju thoni se ISIS është krijuar nga perëndimorë