Rezultate te kerkimit per termin: +Kulturn

Meta: total 176 / total_found 176 / time 0.000 / keyword[0] kulturn / docs[0] 176 / hits[0] 234 /
No Pic available
 • 2016-03-09

Shnime pr librin Ëndërr amerikane t Viktor Canosinaj

Nga Albana Lifschin Librin Ëndërr amerikane t shkrimtarit t njohur Viktor Canosinaj, e prita me interes e kureshtje. Spari, sepse prekte nj tem shum t njohur pr mua dhe s dyti, sepse edhe pse autor i nj varg romanesh n atdhe pr mua prtej oqeanit ishte hera e par q lexoja nj libr prej tij. Dikur, p

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT
 • 2012-08-26

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT

Nga Gjek Gjonlekaj Alfred Nobeli mbreti i dinamitit siç e quanin n at koh lindi n Stockholm n vitin 1833. Prejardhja e familjes Nobel ishte nga fshati Nobbelov. Pavarsisht se ishte familje e varfr ata u arsimuan n Universitetin m t mir t vendit  Uppsala . Alfred Nobeli n kohn e tij ishte nj ndr nj

No Pic available
 • 2011-12-06

SI ARTI VRET KULTURN

The Guardian/ do dite e me shume po sulmohet nga modernia e perkohshme Asnje sektor i kultures nuk eshte i perfshire ne krijimtarine njerezore aq sa eshte arti. Disa dite me pare eshte komentuar ne nje rezistence melankolike fluturimi nga realiteti sesi art

Pezullohet nga detyra drejtori i parkut te Butrintit
									
							
				
					
			
							
					
						
				
							
				
					
			
						
			
			


 
  
  1
  2
  3
  4
  5
 
 
  2 vota
 • 2010-10-02

Pezullohet nga detyra drejtori i parkut te Butrintit 1 2 3 4 5 2 vota

Ministri i Turizmit dhe Kultures Ferdinand Xhaferaj ka pezulluar nga puna drejtorin e Parkut te Butrintit Ylli Cerova. Shkak per kete vendim te publikuar nga zyra e shtypit te ministrise se kultures eshte bere mos plotesimi i kushteve te pastertise dhe keqeadministrimi ne Parkun e Butrintit. Sipas n

No Pic available
 • 2010-09-02

Braçe: Kam dorëzuar në prokurori dosjen për Vokshin

PS: Kompania e Tartarit mori 4 nga 6 vendburime nafte dhe gazi Partia Socialiste, n vazhdimsi t akuzave ndaj mazhorancs pr prfitime, ka krkuar t bhet transparenca mbi pasurit publike. Nnkryetari i grupit parlamentar socialist, Erion Brae, kapublike akuza t reja q prfshijn ish-kshilltaren e Kryeminis

No Pic available
 • 2010-09-02

Aroma e Adriatikut, 100 vjet më parë

Opera Silvano, e shkruar në vitin 1895 (115 vjet më parë) nga Mascagni me porosi të shtëpisë botuese Sonsogno, e cila ia kishte propozuar kompozitorit këtë porosi, si një temë që zhvillohet në një qytet bregdetar, ku dallohet aroma e Adriatikut, pas asaj rusticane të kryeveprës Cavall

No Pic available
 • 2010-09-01

Starton nesër festivali i teatrit ballkanik

Ballkani do t bashkohet n Tiran nprmjet teatrit. Pr her t par do t nis t mrkurn n mbrmje Festivali i Teatrit Profesionist Ballkanik i cili n shtat dit do t sjell shfaqjet m t mira t vitit nga 8 shtete ballkanike. Regjizort dhe artistt q do t ndrthurin n kryeqytetin shqiptar etnit, kulturn, zhanret,