Rezultate te kerkimit per termin: +Kulturs

Meta: total 482 / total_found 482 / time 0.000 / keyword[0] kulturs / docs[0] 482 / hits[0] 942 /
Fasada e Stadiumit, ose babëzia e injorantëve!
  • 2016-08-15

Fasada e Stadiumit, ose babëzia e injorantëve!

Nga Blendi Fevziu  Fasada e Stadiumit Qemal Stafa, nuk është më. Detyrim ligjor apo moral, pak rëndësi ka. Një prej monumenteve të rëndësishme të kryeqytetit është shembur nën diellin e gushtit, atëherë kur vëmendja është më e vogël dhe reagimi publik më minimal. Eshte shëmbur

Blendi Fevziu e quan injorant dhe kërkon ndjekje penale për Ramën
  • 2016-08-15

Blendi Fevziu e quan injorant dhe kërkon ndjekje penale për Ramën

Blendi Fevziu ka kërkuar ndjekje penale për Edi Ramën, pasi sipas tij, kryeministri ka shkelur ligjin me prishjen e fasadës së stadiumit. Në një shkrim të botuar sot në “Opinion.al”, Fevziu thotë se edhe nëse qeveria e ka hequr nga lista e monumenteve të mbrojtur, ajo sër

IKMT operacion n Kinostudio dhe Hamallaj, prish një sërë objektesh
  • 2016-04-08

IKMT operacion n Kinostudio dhe Hamallaj, prish një sërë objektesh

Inspektorati Kombtar i Mbrojtjes s territorit ka prishur nj sr objektesh pran ndrtess s Rekuizitave n parkun e ndrtesave t Kinostudios n Tiran. Operacioni i IKMT u zhvillua n kuadr t projektit “Pr rehabilitimin dhe rifunksionimin e qndrs kombtare kulturore pr fmij”. Ndrhyrja e IKMT ishte

No Pic available
  • 2015-12-28

Nexhmije Hoxha: Kur shkoja në dyqanin e Haki Stërmillit

Një përshkrim nga ish nxënësja e Instititutit Femëror, që më pas do të bëhej bashkëshortja e Enver Hoxhës, për shkrimtarin dhe bashkëpatriotin e saj dibran. Nga Nexhmije Hoxha Haki Strmilli, ky bir i shquar i Dibrs, ishte atdhetar i madh, demokrat, q luftoi pr nj Shqipri t lir, t bashku

Nexhmije Hoxha shfaqet me një shkrim për Haki Stërmillin
  • 2015-12-28

Nexhmije Hoxha shfaqet me një shkrim për Haki Stërmillin

Nexhmije Hoxha shfaqet herë pas herë në shtypin shqiptar. Këtë radhë e veja e diktatorit Enver Hoxha ka botuar një shkrim për Haki Stërmillin. Shkrimi është publikuar në gazetën Dita. Ja çfarë shkruan ajo: Haki Strmilli, ky bir i shquar i Dibrs, ishte atdhetar i madh, demokrat, q l

No Pic available
  • 2015-12-16

Rama: Më shqetëson kultura e kriminalizimit të njerëzve dhe ideve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në takimin e fundvitit me mësuesit ka folur për një fenomen që siç tha ai e ka shqetësuar shumë, bëhet fjalë për kulturën e kriminalizimit të njerëzve dhe ideve. Kreu i qeverisë shqiptare tha se politika e ka krijuar prej kohësh këtë fenomen, p

Rrëfimi i ish-gazetares së TVSH-së: Shërbimi im i parë jashtë shtetit- ashtu siç ka ndodhur dhe Komitët e drogës
  • 2015-12-08

Rrëfimi i ish-gazetares së TVSH-së: Shërbimi im i parë jashtë shtetit- ashtu siç ka ndodhur dhe Komitët e drogës

 Nga Albana M. Lifschin Ishim instaluar me grupin e xhirimit tek Qendra e Madhe Kulturs, apo Piramida, siç i thon, dhe po filmonim nj program pr missin e par shqiptar. At koh piramida nuk ishte aq e populluar dhe ne t RTVSH, na shrbente si studio n raste intervistash apo programesh t shkurtra. Po