Rezultate te kerkimit per termin: +Kumtet

Meta: total 84 / total_found 84 / time 0.000 / keyword[0] kumtet / docs[0] 84 / hits[0] 96 /
No Pic available
  • 2019-04-09

Të përballesh me gabimet, shënime nga një shfaqje

T premten e 5 Prillit, n salln e vogl t Teatrit ArTurbina, u ngjit n skenë premiera e veprës turbulente t australianit me origjinë shqiptare, Alex Buzo. Shfaqja vjen nn regjin inovatore t t mirnjohurit Armando Bora, si dhe nn shqiprimin mbreslns t shkrimtares Diana Culi. Shfaqja rrëfen një tak

No Pic available
  • 2016-08-12

Kuçedra që po shterr lumenjtë e Shqipërisë

Nga Ndue Dedaj Të gjithë shpresojnë se Shqipëria e nesërme do të jetë më e mirë dhe më e arrirë. Pjetër Budi e krahasonte me parajsën, Naim Frashëri donte të rronte e ta shihte zonjë. Por, siç po venë punët e më çka po na shohin sytë, nesër vendi ynë do të ketë humbur dhe t

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi, si kufiri detar me Greqinë
  • 2016-06-03

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi, si kufiri detar me Greqinë

MYSLIM PASHA TIPOLOGJI NGJASHMËRIE Si kësaj pranvere, nga e cila po dalim, shtatë vjet më parë, këtu në Shqipëri, u hodhën fishekzjarrë kur u firmos marrëveshja për ndarjen e kufirit detar midis Greqisë dhe Shqipërisë. Të nesërmen e saj, kur boja s'qe tharë, klithi deti i dhimbj

No Pic available
  • 2016-04-29

Zgjimi nuk është zgjerim

Zgjedhjet e parakohshme nuk ndryshuan asgjë në Serbi. Partia Përparimtare e Serbisë (PPS) "Serbia fiton - Aleksandër Vuçiç" mori 48.25 përqind të votave dhe do të ketë në parlamentin e ri 131 deputetë nga 250 vende gjithsej. Edhe pse Vuçiç ka tre muaj kohë për të krijuar qeverin

No Pic available
  • 2016-03-27

FLOKË TË ËMBËL

Rubrika/Në gjuhën tonë të bukur: shqip 1.Kohë e çuditshme, normalja tingëllon jo e zakonshme dhe ndalesh me e përgëzue. Tri të papritura të vockla gjuhësore: Po udhëtonim me autobus për në Berat, i lëshoj një sy kot biletës, sa me shty kohën: "Biletë udhëtimi me Autobus N

Rrugëtim në Janinë: Epiri bashkohet nga turizmi kulturor
  • 2016-03-09

Rrugëtim në Janinë: Epiri bashkohet nga turizmi kulturor

Ndasitë i përkasin së shkuarës. Tashmë duket e rëndësishme për një Shqipëri që vitet e fundit po shndërrohet në një destinacion të preferuar për turistët europiane nga të dyja kahet- lindore e perëndimore- dhe Greqia, e cila i ka mbështetur fort shtyllat e ekonomisë mbi turizmi

Udhëtimi i vonë në dorëshkrimet bizantine shqiptare
  • 2016-03-03

Udhëtimi i vonë në dorëshkrimet bizantine shqiptare

Një leksion i hapur, mbi koleksionin e dorëshkrimeve bizantine shqiptare, duke thyer hendekun mes informacionit dhe publikut në Hemingway bar Tirana; arkivisti Sokol Çunga në një laptop ka dhënë imazhet e librave mesjetarë, udhëtimin e tyre deri sot në vendin tonë, duke e mbyllur me dy