Rezultate te kerkimit per termin: +Kur +Schliemann

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] kur / docs[0] 387134 / hits[0] 783760 / keyword[1] schliemann / docs[1] 9 / hits[1] 34 /
No Pic available
  • 2017-01-04

12 zbulimet arkeologjike që ndryshuan historinë

Një numër i madh zbulimesh arkeologjike të bëra në periudha të ndryshme historike na lejojnë të zbulojmë disa nga misteret dhe sekretet e së kaluarës për të cilën kemi qenë gjithmonë kurioz. Syri.net ju fton për tiu hedhur një sy zbulimeve arkeologjike më të mahnitshme që kanë

Ishulli i humbur i Atlantidës: A ishte një sajim i Platonit?
  • 2016-07-20

Ishulli i humbur i Atlantidës: A ishte një sajim i Platonit?

Të gjithë kanë dëgjuar për qytetin e humbur të Atlantidës (ose Atlantisit). Platoni është burimi i parë i kësaj legjende. Më 19 korrik 360 para Krishtit, Platoni shkruan dialogjet e tij me Timaeun dhe Kritian. Ai shkroi një libër personazhet e të cilit e përshkruanin Atlantidën si n

No Pic available
  • 2016-06-23

A ishte kali i Trojës me të vërtetë një kalë?

Historia e vërtetë e kalit të famshëm Trojës, që ka hyrë në histori si mashtrimi më i madh: A ishte me të vërtetë një kalë prej druri? Kali i Trojës ishte me të vërtetë një kalë prej druri plot me luftëtarë, i lënë gjatë natës në plazhin e trojanëve si një dhuratë nga g

No Pic available
  • 2016-06-11

Histori: Çfarë ka ndodhur më 11 qershor?

1184 pes Lufta trojane: Troja shkatërrohet dhe digjet – kjo datë sipas përllogaritjeve nga Eratosthenes. Në mitologji, Lufta e Trojës u zhvillua kundër qytetit të Trojës nga Achaeans pasi Parisi i Trojës rrëmbeu Helenën nga burri i saj Menelaus, mbret i Spartës. Historia e kësaj

No Pic available
  • 2013-08-14

Angela Merkel jep leksion nënjë lice të Berlinit

Gjermani - Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë mësuesen e historisë në një lice në Berlin duke rikujtuar përvojat e saj mbi Murin e Berlinit në përvjetorin e 52 të ndërtimit të tij. Vetëm një ditë pa

No Pic available
  • 2009-09-25

Lufta e Trojës, a ka ndodhur vërtet?

Autori i Lajmit: red.Vetëm pak milje larg Dardaneleve, në pjesën aziatike të gjirit të ngushtë që ndan Greqinë nga Turqia, ndodhet në kodër e vogël e njohur si Hisarlik. Kjo, sipas Herodotit, Ksenofonit, Plutarkut dhe të tjerë shkrimtarë klasikë grekë e romakë, ishte vendndodhja e T