Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuese

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.048Z

Gjykata kushtetuese Zgjedhja e Pacollit jo kushtetuese

Vendimi i Gjykates Kushtetuese icili u be publik te henen pasdite pasoi kerkesen e 34 deputeteve nga LDK dhe AAK te cilet kerkonin opinonin e Gjykates rreth procedures se zgjedhjes sepresidentit te Kosoves Behgjet Pacolli. Ne njoftimin publik te Gjykates Kushtetuese thuhet se ajo njezeri ka vendosu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:11.939Z

Asociacioni arrin në Kushtetuese

Presidentja Atifete Jahjaga i ka drejtuar sot Gjykatës Kushtetuese kërkesën për interpretimin e përputhshmërisë së parimeve të asociacionit me Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Lajmin për Klan Kosovën e ka konfirmuar këshilltari për çështje ligjore Selim Selimi. "Presidentja Ja

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.456Z

Ndryshimet Kushtetuese

Ministria e Drejtësisë deklaroi sot se iniciativa e maxhorancës për ndryshimet kushtetuese është bazuar në rekomandimet e KE-së dhe Euralius, për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë të gjyqtareve. Sipas Ministris&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:37.354Z

Presidenti në Kushtetuese!

Subjektet opozitare janë duke i analizuar aspektet juridike për ta dërguar në Gjykatën Kushtetuese zgjedhjen e Hashim Thaçit për president të vendit. Analistët politikë dhe juristët thonë se precedenti i rastit "Pacolli" rrëzon edhe zgjedhjen e Thaçit Zgjedhja e kryetarit të Partisë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.225Z

Kundërshton Gjykatën Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka fuqizuar një vendim të Gjykatës Komunale të Ferizajt për kompensimin e punëtorëve të Fabrikës së gypave. Vlera e kompensimit arrin shumën mbi 26 milionë euro, ndërsa privatizimi i kësaj ndërmarrjeje është bërë për 3.6 milionë euro. AKP-ja nuk pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:17.981Z

Mandatet ne Kushtetuese

Mandatet ne Kushtetuese E merkure 13 Shkurt 2013 1812 GJYKATA KUSHTETUESE pPartia Socialiste kerkon nga gjykata shpalljen anti-kushtetues te vendimit per ndarjen e mandateve per zgjedhjet parlamentare te 23 qershorit Deputetet e PS kane dorezuar ne mesdite ne gjykate kushtetuese kerkesen prej 3

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.612Z

Gjykata Kushtetuese, sa autoritet?

Po flitet gjithnjë e më shumë për Gjykatën Kushtetuese. Nga politika, por dhe nga qytetarët, anipse duhet ta pranojmë se kultura juridike e shoqërisë sonë, me gjithë numrin gjigant të të regjistruarve në fakultetet e Drejtësisë, është ende e ulët. Mes asaj çka flitet, në format

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama