Rezultate te kerkimit per termin: +Kutelit

Meta: total 263 / total_found 263 / time 0.000 / keyword[0] kutelit / docs[0] 263 / hits[0] 557 /
Diana Çuli : Dikur kisha frikë të bëja personazhe femra
  • 2017-05-23

Diana Çuli : Dikur kisha frikë të bëja personazhe femra

Intervistë me shkrimtaren e njohur Alda BARDHYLI Një guan nuk është asnjëherë vetëm natën. Jean-Paul Sartre filozofi dhe shkrimtar i njohur francez e shprehte shpesh këtë, teksa përpiqej të gjente lidhjet e padukshme mes femrës dhe natës. Por një grua që shkruan është diccka tjet

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist
  • 2017-04-11

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist

Agron TUFA Nocioni Nocioni qendror i dogmës ideologjike të komunizmit sovjet mbi artin, funksionin dhe rolin e tij është realizmi socialist. Procesi i ngjizjes dhe formësimit të realizmit socialist shkon paralelisht me kristalizimin e vetëdijes shoqërore sovjete të pasrevolucionit në dy ve

No Pic available
  • 2017-02-07

Mesazhe nga shqiptaro-amerikanët për shuarjen e patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agolli

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhe personalitete nga bota shqiptare në Amerikë, përcjellin mesazhe ngushëllimi, për ndarjen nga jeta të Mjeshtrit të Penës  dhe Patriarkut të Letërsisë Shqipe-Dritëro AGOLLI. Ka gjëra në jetë që ndodhin krejt papritur dhe ndryshojnë rrj

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit
  • 2017-02-04

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit

Intervistë me shkrimtaren dhe gazetaren e mirënjohur Klara Buda Bisedoi: Raimonda MOISIU Shkrimtarja, gazetarja dhe esseist-ja, Klara Buda është një emër fort i njohur në botën shqiptare, e cila jeton dhe punon mes Parisit dhe New York-ut. Më një përvojë të konsoliduar e mbresëlënës

Letrat e Mitrush Kutelit për Lasgush Poradecin
  • 2016-11-22

Letrat e Mitrush Kutelit për Lasgush Poradecin

Alda Bardhyli Në janar të vitit 1942 Mitrush Kuteli, nga Bukureshti i mbështjellë nga dimri i gjatë, ulej ti shkruante një tjetër letër mikut të tij Lasgush Poradeci. Nuk ishte vetëm qyeteti ku kishin kaluar fëmijërinë ai që  lidhte miqësinë mes tyre, por dhe kryeqyteti rumun, ku ko

Kënga e Nadias ukrainase për Mitrush Kutelin
  • 2016-11-14

Kënga e Nadias ukrainase për Mitrush Kutelin

“Këngë e Britma nga Qyteti i djegur”. Botohet përmbledhja e këngëve që Mitrush Kuteli i mblodhi në qytetin e Pogradecit duke i hedhur në letër në 26 gusht-7 shtator 1943 Alda Bardhyli -Ti që ku e di këtë këngë? Mitrush Kuteli do,t’ia bënte këtë pyetje Nadias, atje

No Pic available
  • 2016-10-11

Zbulohet diploma e Dritëro Agollit për Migjenin

Nga Shaban Sinani Prof. Dr. Shaban Sinani gjatë takimit të djeshëm ndali në punimin e diplomës së Agollit me titullin Skicat dhe tregimet e poetit revolucionar shqiptar Migjeni, mbrojtur para jurisë në Universitetin e Petersburgut në vitin 1957, duke pasur si oponente albanologen e mirënjo