Rezultate te kerkimit per termin: +Lai

Meta: total 154 / total_found 154 / time 0.000 / keyword[0] lai / docs[0] 154 / hits[0] 288 /
Boko Haram liron mbi 100 vajza: Mos i dërgoni më në shkollë
  • 2018-03-21

Boko Haram liron mbi 100 vajza: Mos i dërgoni më në shkollë

Mos i dërgoni më në shkollë vajzat tuaja. Është ky kërcënimi me të cilin xhihadistët e Boko Haramit, kanë shoqëruar lirimin e disa vajzave të rrëmbyera në Dapchi, sipas asaj që tregojnë dëshmitarët okularë. Islamistët kanë liruar më shumë se 110 prej nxënëseve të rrëmbyer

Shqipëria me stendë në Panairin e Librit në Lajpcing
  • 2018-03-12

Shqipëria me stendë në Panairin e Librit në Lajpcing

Letërsia shqipe do të ketë stendën e saj në Panairin e Librit që ccdo vit mbahet në Lajpcing nga data 15 deri më 18 mars. Stenda e Shqipërisë atje është ideuar si një vënd promovimi dhe bashkëbisedimi mbi krijimtarinë shqiptare bashkëhore të fokusuar në trajtimin e temës së kujt

No Pic available
  • 2017-09-23

Foto të rralla: Miqësia shqiptaro-kineze në vitet 60!

Gazetari dhe historiani Armand Plaka ka publikuar në profilin e tij në Facebook disa postera të miqësisë shqiptaro-kineze që botohen për herë të parë për publikun shqiptar. Çuditërisht dhe paradoksalisht, edhe pse ne ndryshuam tërësisht sistemin, Kina është ajo që duket se ka kryer

Foto të rralla / Miqësia shqiptaro-kineze në vitet 60!
  • 2017-09-23

Foto të rralla / Miqësia shqiptaro-kineze në vitet 60!

Pas ftohjes së marrëdhënieve mes BRSS dhe Shqipërisë, qeveria e Enver Hoxhës në 13 janar 1962 do udhëtonte drejt Pekinit për të nënshkruar një sërë marrëveshjesh ekonomike, ushtarake dhe arsimore. Prej atëherë Kina do kishte vetëm një shtet mik europian, por që miqësia e tyre nu

Kolltuku i agonisë së Molierit
  • 2017-08-17

Kolltuku i agonisë së Molierit

(Në vazhdë të Impresione parisiane) Luan Rama Shumë vite më parë, kur aktori franko-shqiptar Rexhep Mitrovica interpretonte « Hamletin » në teatrin e Komedisë Franceze ku ishte « pensionaire », pra titull që pak aktorë e kishin në Francë, ne një nga pushimet e tragjedisë, në

No Pic available
  • 2017-07-20

Kinezët që u bënë shqiptarë

Plot 19 shtetas kinezë kanë marrë nënshtetësinë shqiptare. Me dekretin që mban datën 12 korrik 20127 presidenti në largim Bujar Nishani u ka dhënë pasaportë shqiptare 19 shtetasve kinezë të cilët ishin propozuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Deqiang

No Pic available
  • 2016-09-15

Piloti i avionit të rrëzuar në Ishëm, i dënuar për korrupsion

Guido Guidi, piloti i avionit të rrëzuar në Ishëm është arrestuar edhe më parë nga policia italiane dhe në këtë rast ai ishte protagonist i rrëzimit të një avioni. Incidenti i mpërashëm ka ndodhur në 1 qershor 2003 ku nga rrëzimi i avionit ka pasur edhe viktima. Për pasojë ka vde