Rezultate te kerkimit per termin: +La +Plata

Meta: total 99 / total_found 99 / time 0.000 / keyword[0] plata / docs[0] 99 / hits[0] 123 /
No Pic available
  • 2019-03-26

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i. Të parët e Antonios nga ana e babait ishin me origjinë nga qyteti i Gramshit në Shqipëri, dhe mund të kenë mbërritur në Itali që në sh

No Pic available
  • 2018-10-22

Bujar Alimani fiton Grand Prix në Varshavë

Delegacioni filmi me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit është nderuar me Çmimin e Madh të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit 34 të Varshavës, i cili u mbylli siparin nw kryeqytetin polak më 20 tetor. I krijuar në vitin 1985 dhe i bashkuar në vitin 2009 me elitën e f

No Pic available
  • 2018-09-27

Filmi i Bujar Alimanit në Warsaw Film Festival

Delegacioni filmi me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit është përzgjedhur në seksionin e konkurrimit ndërkombëtar në “Warsaw Film Festival”. I krijuar në vitin 1985 dhe i bashkuar në vitin 2009 me elitën e festivaleve të njohura nga Federata Ndërkombëta

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Argjentinë, regjistrohen sinjale për ndihmë nga nëndetësja e humbur
  • 2017-11-19

Argjentinë, regjistrohen sinjale për ndihmë nga nëndetësja e humbur

Shtatë tentativa thirrjeje satelitore të ardhura nga nëndetësja argjentinase e zhdukur në Atlantik janë regjistruar mes orës 10:00 të mëngjesit të së shtunës dhe 3 të pasdites. Lajmi bëhet i ditur nga mediat lokale, të cilat citojnë Ministrinë e Mbrojtjes Argjentinase. Për momentin

Flet gazetari që frymëzoi Narcos, serialin për Pablo Escobar: Si ndryshuan baronët e drogës
  • 2017-08-17

Flet gazetari që frymëzoi Narcos, serialin për Pablo Escobar: Si ndryshuan baronët e drogës

Flet Mark Bowden, autori i librit investigativ mbi Pablo Escobar që ka frymëzuar serialin televiziv Narcos: Luftimi i karteleve të drogës sot është shumë e vështirë, prej mjeteve teknologjike dhe fitimeve gjiganteske. Në ndryshim nga Pablo Escobar, bosët e rinj lëvizin në hije, janë m