Rezultate te kerkimit per termin: +La +Sapienza

Meta: total 242 / total_found 242 / time 0.000 / keyword[0] sapienza / docs[0] 242 / hits[0] 319 /
Efekti Grinch, në Krishtlindje rritet rreziku ndaj depresionit
  • 2018-12-25

Efekti Grinch, në Krishtlindje rritet rreziku ndaj depresionit

Nëse muzika e Krishtlindjeve dëgjohet prej disa javësh në dyqane, ne shtëpi dhe rrugë të ndriçuara nga dritat, fundi i vitit nuk është për të gjithë gëzimi dhe shpresë, por mund të shkaktojë depresion, lodhje, prishje të humorit dhe nervozizëm. Shkurtimisht, një lloj ‘efekt

Ish-zv/ministri zbulon plagjiaturën e Mimi Kodhelit për doktoraturë
  • 2018-12-10

Ish-zv/ministri zbulon plagjiaturën e Mimi Kodhelit për doktoraturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit, Taulant Muka, e ka nisur këtë të hënë me anë të një denoncimi për ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, për të cilën thotë se e ka të kopjuar doktoraturën. Për këtë ai publikon dhe dokumente, ku shkruan: Mirëmëngjesi me Mimi Kodheli- Doktorat

E gjelbër kundër stresit, e verdhë për humor; të gjitha ngjyrat e mëngjesit
  • 2018-11-22

E gjelbër kundër stresit, e verdhë për humor; të gjitha ngjyrat e mëngjesit

Në mëngjes ne zgjedhim ngjyrat që duam të veshim, varësisht se si zgjohemi, plot energji ose të lodhur, për të mbështetur ndjenjat tona dhe ndoshta të gjejmë rrugën për humor të mirë. Pse të mos bëni të njëjtën gjë me mëngjesin, duke favorizuar pastërtinë e qumështit, optim

Parandalimi i anomalive, mjekët: Kontroll që gjatë shtatzënisë
  • 2018-10-19

Parandalimi i anomalive, mjekët: Kontroll që gjatë shtatzënisë

Anomalitë që po shqetësojnë sot gjithnjë e më shpesh nënat shtatzëna janë anemia, diabeti dhe luhatjet e tensioni, të cilat nëse nuk kapen në kohë nga mjeku gjinekolog mund të shkaktojnë mos rritje të bebit deri dhe humbjen e tij. Sipas mjekëve gjinekologë Ekografila Dopple është

No Pic available
  • 2018-05-21

Zgjidhet ngërçi, një profesor drejtësie për kryeministër në Itali

Lëvizja 5 Yjet dhe Lega Nord në Italia njoftohet se kanë rënë dakord se kush do të jetë kryeministri i ardhshëm i vendit, duke hedhur një tjetër hap të rëndësishëm drejt zbatimit të koalicionit të tyre qeverisës dhe rikthimit të një strukture politike në vend. Spekulimet janë t

Aida Baro: Robert Shvarc më bëri ta dua përkthimin
  • 2018-02-02

Aida Baro: Robert Shvarc më bëri ta dua përkthimin

Si e kujtoni grishjen drejt përkthimit të parë? Nuk e mbaj mend realisht se kur ka ndodhur grishja e parë, por Galeot qe libri dhe ai qe shkroi pra letërsia. Qysh në fëmijërinë e hershme, biblioteka e tim gjyshi u bë pikënisja e aventurave të mia të para letrare, ku zhytesha bashkë me

Dilema e mesazheve, duhet ti fshijmë menjëherë apo jo?
  • 2018-01-20

Dilema e mesazheve, duhet ti fshijmë menjëherë apo jo?

Telefonatat, e-mailet dhe WhatsApp: rrethuar nga kërkesat, rritet numri i atyre që vendosin të mos përgjigjen. Ekspertët: Ja si të kapërcehet ankthi i smartfonëve Ata që heqin dorë do të shpëtohen. Por kjo nuk do të jetë një humbje, por një pushtim. Nga liria. Për t’iu përgji