Rezultate te kerkimit per termin: +Landeve

Meta: total 274 / total_found 274 / time 0.000 / keyword[0] landeve / docs[0] 274 / hits[0] 390 /
Gjermani, qeveria rrit rrogat për të thithur fuqinë punëtore
  • 2019-03-04

Gjermani, qeveria rrit rrogat për të thithur fuqinë punëtore

Pas protestave dhe negociatave të shumta është arritur marrëveshje për ngritjen e rrogave për shumë kategori punonjësish në Gjermani. Rrogat janë rritur tetë përqind për punonjësit në mjekësi, shkolla etj. Herët në mëngjesin e ditës së dielë, sindikata Verdi ka rënë dakord

No Pic available
  • 2019-01-06

Kush dëbohet nga Gjermania dhe kur?

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer synon dëbime më të shpejta të atyre azilkërkuesve që kryejnë vepra penale. Por rregulloret se kur një azilkërkues duhet të dëbohet janë mjaft të detajuara. Sipas ministrit të Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst S

No Pic available
  • 2018-12-29

ELEFANTI BRENDA BE-SË

Ku ka mbetur ajo fryma europiane e bashkëpunimit dhe pajtimit në kapërcyellin e viteve? Mjafton të shohësh situatën në disa vende të BE-së për të kuptuar, se Bashkimi Europian nuk i ka punët mirë. Vatra krize kudo Britania e Madhe kërkon të dalë nga Bashkimi Europian, madje ka shum

No Pic available
  • 2018-12-07

Merkel mban fjalimin lamtumirës për partinë e saj

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mbajti një fjalim lamtumirës për Partinë e saj Demokristiane, nga e cila jep dorëheqje. “Vlerat tona duhet të mbrohen, brenda dhe jashtë”, tha Merkel në kongresin e partisë në Hamburg. Ajo la të kuptohet se mbështet Annegret Kramp-Karrenbau

No Pic available
  • 2018-12-01

Qeveria gjermane: Shqipëria rol pozitiv në rajon

Qeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani. Qeveria Gjermane është e mendimit se Shqipëria luan parimisht një rol pozitiv në rajon. Dhe se në Shqip

No Pic available
  • 2018-11-29

Kthesa e Seehofer, myslimanët janë pjesë e Gjermanisë

Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer deklaroi se “myslimanët janë pjesë e Gjermanisë”, gjatë ditës së parë të Konferencës së Islamit në Gjermani. Deklaratën e mnistrit kristiansocial të Punëve të Brendëshme Horst Seehofer, se  “myslimanët janë pjesë e Gjerman

NJË EUROPË PA MERKELIN? NATRYRISHT E MUNDUR
  • 2018-10-30

NJË EUROPË PA MERKELIN? NATRYRISHT E MUNDUR

Nga Bernd RIEGERT Vëzhguesit politikë në Bruksel nuk janë të habitur me dhënien e sinjalit të largimit të kancelares gjermane, Angela Merkel nga skena politike nga vetë kancelarja. Që në verë pas dështimit të samitit për refugjatët, portali politik informativ “Politico” b