Rezultate te kerkimit per termin: +Largimet

Meta: total 1000 / total_found 1682 / time 0.001 / keyword[0] largimet / docs[0] 1682 / hits[0] 2016 /
Dëmshpërblimet për largimet nga puna, çdo vit humbin 20 mln $
  • 2019-04-08

Dëmshpërblimet për largimet nga puna, çdo vit humbin 20 mln $

Largimet e padrejta nga puna në radhët e institucioneve publike janë bërë një barrë e rëndë për taksapaguesit shqiptarë. Sipas KLSH, çdo vit qytetarët paguajnë mesatarisht 20 milionë dollarë nga vendimet e gjykatave për punonjësit e shtetit që pushohen padrejtësisht . Azmi Stri

Euro 2020/ Sia dalin Lila dhe Binaku, Panucci arnon kombëtaren
  • 2019-03-18

Euro 2020/ Sia dalin Lila dhe Binaku, Panucci arnon kombëtaren

Kombëtarja shqiptare e futbollit zhvilloi sot pasdite seancën e parë stërvitore në kuadër të përgatitjeve për dy takimet e muajit mars ndaj Turqisë dhe Andorrës, të vlefshme për eliminatoret e kampionatit europian të vitit 2020. Grupi në dispozicion të trajnerit Christian Panucci nuk

Largimet nga puna, Meta: Shteti, shkelësi më problematik i ligjit
  • 2019-02-11

Largimet nga puna, Meta: Shteti, shkelësi më problematik i ligjit

Presidenti Ilir Meta, i është kthyer përplasjes me qeverinë, teksa gjatë publikimit të gjetjeve mbi vonesat gjyqësore mbi monitorimet për largimet e padrejta nga puna, ka deklaruar se shteti është kthyer në shkelësin më problematik. Meta tha se roli i Gjykatës Administrative duhet të

Largimet pa të drejtë nga puna, ja sa është fatura e shtetit shqiptar
  • 2019-02-11

Largimet pa të drejtë nga puna, ja sa është fatura e shtetit shqiptar

100 milionë euro dëmshpërblime për heqje padrejtësisht nga puna. Kjo është fatura e kripur që shteti shqiptar ka paguar deri në vitin 2018. Një studim i organizatës INFOCIP sjell të dhëna tronditëse jo vetëm për kalvarin e gjatë në dyert e gjykatave, që i duhet një të hequri ng

Kriza në Shqipëri, Kryemadhi: Do bëhem kamikaze, me vete do marr dhe Ramën
  • 2019-02-08

Kriza në Shqipëri, Kryemadhi: Do bëhem kamikaze, me vete do marr dhe Ramën

Një debat i ashpër u zhvillua dje në studion e Të PaEkspozuarit, ku analisti Fatos Lubonja duke iu drejtuar kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi tha se Shqipëria është ndarë në dy kampe, ku nga njëra anë qëndron një bandë gangsterësh dhe nga ana tjetër ka një popull depresiv dhe

Shumat marramendëse që paguan shteti për shkarkimet nga puna!
  • 2019-02-02

Shumat marramendëse që paguan shteti për shkarkimet nga puna!

Shkarkimet nga puna të pambështetura në ligj vazhdojnë të rëndojnë buxhetin e shtetit duke prekur shifra marramendëse. Vetëm në 5 vitet e fundit,  shteti ka paguar mbi 100 mln euro për këtë kategori. Ndërkaq proceset gjyqësore që janë duke u zhvilluar pritet të rëndojnë edhe më

Flluska e ndërtimeve, kërkohen blerës për kullat në Tiranë
  • 2019-01-27

Flluska e ndërtimeve, kërkohen blerës për kullat në Tiranë

Sektori i ndërtimit ka lulëzuar sërish në Tiranë pas një pauze disa vjeçare, por pavarësisht krijimit të vendeve të punës si një benefit nga ky sukses, me shtimin e kullave dhe rezidencave të reja në kryeqytet, pritet që të krijohet një flluks ndërtimesh, e cila mund të rezultojë