Rezultate te kerkimit per termin: +Lart +Pedagogjik

Meta: total 560 / total_found 560 / time 0.004 / keyword[0] lart / docs[0] 193548 / hits[0] 322787 / keyword[1] pedagogjik / docs[1] 1417 / hits[1] 1786 /
Sot, 98-vjetori i lindjes së historianit Kristo Frashëri
  • 2018-12-04

Sot, 98-vjetori i lindjes së historianit Kristo Frashëri

Historiani, profesori, akademiku Kristo Frashëri lindi në Stamboll më 4 dhjetor 1920. Në vitin 1927 u riatdhesua familjarisht dhe u vendos në Tiranë. Pasi kreu shkollën e mesme më 1940 u regjistrua në Fakultetin e Shkencave Ekonomike në Universitetin e Firences. Gjatë vitit 1942 ai u inte

Rikonstruktohen mjediset e terrenet e shkollës Sami Frashëri
  • 2018-07-09

Rikonstruktohen mjediset e terrenet e shkollës Sami Frashëri

Krahas projektit për ndërtimin e 20 shkollave të reja, Bashkia e Tiranës po kujdeset që shkollat ekzistuese të përmirësojnë kushtet për të mirëpritur nxënësit e tyre. Një prej shkollave që iu nënshtrua rikonstruksionit nga Bashkia e Tiranës është edhe gjimnazi Sami Frashëri, n

No Pic available
  • 2017-12-25

Ja misteri që i bashkon njerëzit për Krishtlindje!

  Shumë njerëz të mëdhenj kanë lindur prej gruaje në këtë botë, si: filozofë, mbretër, luftëtarë, reformatorë, fetarë etj, të cilët bënë vepra të mëdha dhe lanë gjurmë në historinë e botës, por askush si Krishti, që lindi prej një Virgjëreshe, nuk ka lënë gjurmë

No Pic available
  • 2017-12-11

Përse ndodhin katastrofat natyrore dhe çfarë kërkojnë të na thonë?

 Nga Miron Çako Katastrofat natyrore, si tërmetet, zjarret, përmbytjet etj., fatkeqësisht, e kanë shoqëruar gjithmonë njerëzimin brenda kohës dhe hapësirës globale dhe sidomos në këto kohët e fundit. Ato, papritur, bëhen shkaktare të dhunshme për shkatërrimin e mjedisit, marrin

Vendimi/ Rritje pagash 40 % për mësuesit. Nikolla paralajmëron për
  • 2017-10-06

Vendimi/ Rritje pagash 40 % për mësuesit. Nikolla paralajmëron për

Pagat e mësuesve do të rriten me 40 për qind. Pas Kryeministrit Rama, është ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ajo e cila ka dhënë lajmin e mirë për të gjithë punonjësit e arsimit parauniversitar. Por kjo shtesë nuk do të nisë të aplikohet menjëherë e plotë brenda vitit të pa

No Pic available
  • 2017-09-27

Doktor Shkencash në Estoni, por i riu nga Tirana refuzon ofertat jashtë

Kjo është historia e një tjetër shqiptari të susksesshëm në botë. Klodian Vasil Dhoska nga Tirana, ka  përfunduar studimet shkencore me Medalje Ari DOKTOR i Shkencave në Inxhinieri Mekanike tek Universiteti Teknologjik i Talinit në Estoni. Klodiani ka refuzuar oferta pune në v

No Pic available
  • 2017-09-09

Mbyllen 90% e regjistrimeve te Ekonomiku, Kule: Cilësia e studentëve e lartë

Në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës janë regjistruar mbi 90 për qind e studentëve të rinj, ende pa përfunduar afati kohor i raundit të parë të pranimeve. Prof  Dr. Dhori Dhori, Dekan i Fakultetit thotë se këtë vit niveli i studentëve ka qenë shumë cilësor. Kul