Rezultate te kerkimit per termin: +Le +Figaro

Meta: total 451 / total_found 451 / time 0.000 / keyword[0] figaro / docs[0] 451 / hits[0] 563 /
No Pic available
  • 2019-03-23

Koleta dhe dashuritë e saj  

«Koleta dhe miket e saj» (Colette et lessiens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze DominiqueBona. Në fakt, Koleta ska reshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe çështë më interesantja, shumica femra, shk

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit
  • 2019-01-23

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Muzeu Historik Kombëtar do të organizojë një tryezë shkencore dhe do të hapë ekspozitën me titull Rrugëtim – Ismail Qemali ndër vite, ditën e hënë, datë 28 Janar 2019, ora 11.00. Tryeza Shkencore do të fokusohet në

Shuhet heroi i Exodus, që shpëtoi mijëra fëmijë hebrenj
  • 2019-01-03

Shuhet heroi i Exodus, që shpëtoi mijëra fëmijë hebrenj

Vdes në moshën 108-vjeçare Georges Loinger, dekani i Rezistencës. Ai luftoi nazistët dhe ndihmoi anijen nga porti francez i Sete-s drejt Palestinës Në fillim, Georges Loinger i lejoi fëmijët të kalonin nga Franca në Zvicër falë balonave, që përfundonin në faulle anësore. Hebre nga S

Aleksandër Sollzhenicin, një disident i përjetshëm
  • 2018-12-13

Aleksandër Sollzhenicin, një disident i përjetshëm

Bajram Sefaj Të martën e kaluar, po pikërisht, ditën e martë të 11 dhjetorit 2018, janë bërë njëqind vjet nga lindja (1918) dhe dhjetë  vjet (2008) nga vdekja e shkrimtarit rus, Aleksandër Isajeviç Sollzhenicin (rusisht: ).Vdiq në moshën 89 vjeçare. Këtij përvjetori të dyfishtë,

Franca anulon eko-taksën për 2019 pas protestave të dhunshme
  • 2018-12-06

Franca anulon eko-taksën për 2019 pas protestave të dhunshme

Rritja e taksave mbi karburantin anulohet për tërë vitin 2019, sipas asaj që u njoftua nga Élysée në gazetën “Le Figaro”. Të martën, kryeministri Edouard Philippe kishte njoftuar se ecotax nuk do të ishte përfshirë në draftin financiar 2019, por kishte folur për një ̶

Dridhet Franca! Mediat: Në fundjavë ka grusht shteti kundër qeverisë Macron
  • 2018-12-06

Dridhet Franca! Mediat: Në fundjavë ka grusht shteti kundër qeverisë Macron

Tërheqja e qeverisë Macron nga taksa për rritjen e karburantit dhe disa projektligje të tjera që rëndonin buxhetin e qytetarëve duket se nuk ka shërbyer për të rikthyer paqen në Francë, me Jelekët e Verdhë që kanë deklaruar se këtë fundjavë do të zhvillohet protesta më e ashpër

No Pic available
  • 2018-11-23

Fotoja e bukur e Nina Mulës

Në çdo çast të jetës sime ti je prezent por sot është një ditë e veçantë ,ditëlindja jote ku të gjithë ne do dëshironim të kishim pranë për fjalën tënde të ëmbël, për këshillat e tua te çmuara , për çdo gjë të bukur që ti transmetoje me qenien tënde sublime. Me këto