Rezultate te kerkimit per termin: +Legjislacioni

Meta: total 1000 / total_found 3972 / time 0.014 / keyword[0] legjislacioni / docs[0] 3972 / hits[0] 4574 /
Itali/ 1600 fëmijë shqiptarë të braktisur nga prindërit për jetë më të mirë
  • 2019-03-24

Itali/ 1600 fëmijë shqiptarë të braktisur nga prindërit për jetë më të mirë

Emigracioni mbetet një nga fenomenet më shqetësues të shoqërisë shqiptare, por problemin më të madhe përbën fakti se vendi ynë po humbet trurin. Bëhet fjalë për mijëra të rinj të arsimuar dhe përgatitur profesionalisht në Shqipëri që zgjedhin të braktisin atdheun për një jet

A e sfidoi Rama sot opozitën? Ish-ministri: Bëri punën e tij
  • 2019-03-23

A e sfidoi Rama sot opozitën? Ish-ministri: Bëri punën e tij

Ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha nga studioja e emisionit Kjo Javë në News 24 se Kongresi i PS-së hapi rrugën për përgatitjen e zgjedhjeve lokale si dhe për vijimin e reformave të rëndësishme të vendit. Ai hodhi akuza të forta ndaj opozitës, ndërsa tha se sa herë Shqipëri

Instituti Shqiptar i Medias trajnon 20 gazetarë për Reformën në Drejtësi
  • 2019-03-14

Instituti Shqiptar i Medias trajnon 20 gazetarë për Reformën në Drejtësi

Instituti Shqiptar i Medias organizoi kursin dy-javor Academia e Medias për Reformën në Drejtësi, i cili kishte për qëllim të trajnonte gazetarët për pasqyrimin e temave të sistemit të drejtësisë në kuadrin e reformës në drejtësi. Trajnimi u organizua në datat 25 shkurt-8 mars, me

Ligji i Luftës Shqipëri-Greqi, marrëveshja dështoi prej mungesës së GJ.,Kushtetuese
  • 2019-03-13

Ligji i Luftës Shqipëri-Greqi, marrëveshja dështoi prej mungesës së GJ.,Kushtetuese

Greqia e deklaroi Shqipërinë, përkrah Italisë, një vend armik në 1940 me një dekret mbretëror. Traktati i miqësisë greko italiane në 1947 e tërhoqi gjendjen e luftës mes dy vendeve. Ndërsa për Shqipërinë, Greqia pretendon se e ka hequr gjithashtu, por Shqipëria ka një opinion të

Top Story/ Mbipopullimi në burgje, janë shtuar të dënuarit për shoferët dhe hajdutët e energjisë
  • 2019-02-07

Top Story/ Mbipopullimi në burgje, janë shtuar të dënuarit për shoferët dhe hajdutët e energjisë

Të dhënat e siguruara nga Top Story, tregojnë se popullsia e burgjeve në vitet e fundit ka pësuar një rritje të vazhdueshme. Referuar këtyre statistika, shohim që nga viti 2013 e deri më sot, kemi një rritje me 10 % të të burgosurve. Mbipopullimi në burgje paraqet një shqetësim serio

No Pic available
  • 2019-02-07

STOP pirjes së duhanit, me ligjin e ri do ndalohet për të gjithë nën 100 vjeç

“Legjislacioni përcakton se cigarja konsiderohet si objekti më vdekjeprurës në historinë njerëzore.” Kështu fillon teksti i një projektligji të ri të paraqitur në Shtëpinë e Shtetit të Havait, ku bëhet thirrje për një bllokim gradual të shitjeve të cigareve brenda shte

Dhunë dhe bulizëm në shkollat shqiptare, 20% e fëmijëve pre e tyre
  • 2019-02-07

Dhunë dhe bulizëm në shkollat shqiptare, 20% e fëmijëve pre e tyre

Dhuna në mjediset e shkollës (në të gjitha format e saj) është një shkelje e të drejtave të fëmijëve dhe adoleshentëve për arsim, shëndet dhe mirëqenie. Asnjë shtet nuk mund të arrijë një edukim cilësore  gjithëpërfshirës dhe të barabartë, nëse nxënësit përjetojnë dhu