Rezultate te kerkimit per termin: +Lehtsimi

Meta: total 25 / total_found 25 / time 0.000 / keyword[0] lehtsimi / docs[0] 25 / hits[0] 28 /
No Pic available
  • 2010-09-01

Gjirokastër, rritet numri i bizneseve

Lehtsimi i procedurave t regjistrimit dhe plotsimit t dokumentacionit kanq numri i bizneseve te reja te celura gjate vitit 2010 n qarkun e Gjirokastrs t rritet me 10 % krahasuar me nj vit m par.Drejtori i tatim-taksave Nikolla Zhulla sht shprehur se n rrethet e Prmetit, Tepelens dhe Gjirokastrs ins

No Pic available
  • 2010-08-26

Prifti: Kontrata koncesionare mbi lumin Kardhiq, tërësisht ligjore

Çdo kontratë që kërkon opozita, mund ta tërheqë pranë METE-s. Ministri: PS, politikë teprimesh dhe shpifjesh Kontrata koncesionare mbi lumin Kardhiq pr ndrtimin e hidrocentraleve sht e ligjshme dhe procedurat e ndjekura jan vetm zbatim i ligjit. Ministri i Ekonomis, Tregti

No Pic available
  • 2010-08-25

Andrew Ross Sorkin

Intervistat e mia me bankiert e “Wall Street” N nj intervist t fundit, gazetari i shquar amerikan, Andrew Ross Sorkin, rrfen pr prvojn e tij n shkrimin e librit ”Tepr e madhe pr t falimentuar”, nj libr q tregon pr prapaskenat e errta t bots s “Wall Street”, pr mun

No Pic available
  • 2010-08-12

Mbi 1 miliardë besimtarë myslimanë kremtojnë Ramazanin

M shum se 1 miliard besimtar mysliman n mbar botn kan nisur sot Ramazanin, muaji m i shenjt gjat kalendarit islamik, gjat t cilit besimtart luten, besojn dhe agjrojn. Pr 180 milion myslimant q jetojn n Indonezi, muaji nis me ceremoni n varreza n respekt t t vdekurve. Irakent edhe pse nuk ngurojn t b

No Pic available
  • 2010-08-04

USAID vlerëson reformat në fushën e biznesit

Sondazhi, 90 për qind të kënaqur nga shërbimi Qeveria shqiptare ka marr vlersime pr reformat e zhvilluara n fushn e biznesit, sidomos n lehtsimin e procedurave pr hapjen e nj biznesi. Nj sondazh i kryer nga USAID ka nxjerr t dhna t mira nga intervistat, ku shumica jan shprehur

No Pic available
  • 2010-07-14

Fluks turistësh në pikën e përbashkët doganore

20 pr qind m i lart se nj vit m par, llogaritet deri m tani numri i turistev q kan hyr n Shqipri nprmjet piks doganore t Muriqanit, n kufi me Malin e Zi. Jan kryesisht shqiptar t Kosovs e Maqedonis q shfrytzojn lehtsirat e ksaj pike t kalimit kufitar pr t mbrritur n plazhet shqiptare, q duket se tas

No Pic available
  • 2010-07-01

Basha, Prefektëve: Të krijojmë siguri për pushuesit

Ministri i Brendshm Lulzim Basha ka urdhruar t gjith prefektt e qarqeve t ngren shtabet e puns pr shtjet e siguris dhe mbarvajtjen e sezonit turistik dhe t paraqesin planin konkret t masave brenda 5 korrikut. Basha “Detyra kryesore e shtabit t puns sht t siguroj nj koordinim, nj bashkrendim t