Rezultate te kerkimit per termin: +Lenini

Meta: total 464 / total_found 464 / time 0.000 / keyword[0] lenini / docs[0] 464 / hits[0] 786 /
Modigliani dhe historia me emigranten italiane
  • 2019-02-10

Modigliani dhe historia me emigranten italiane

Paris, sheshi «Denfert Rochereau». «Luani» madhështor i Belfort-it, atëherë nuk ishte vendosur këtu. Ishte një shesh me pemë, që toka poshtë fshihte varrezat e të varfërve të hedhur aty në shekujt XVI-XVII, stola dhe rrugët që shkonin nga shumë drejtime, por njëra prej tyre merrt

François Miterrand: Si e kam njohur Gorbaçovin!
  • 2019-01-13

François Miterrand: Si e kam njohur Gorbaçovin!

Ish-presidenti francez François Miterrand tregon nw librin Nga Gjermania dhe Franca njohjen e tij me ish presidentin sovjetik Mihail Gorbaçov. Unë e kisha njohur Gorbaçovin  në vitin 1984, në darkën solemne, organizuar për vizitën time shtetërore  në Bashkimin Sovietik në të cilin më

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

No Pic available
  • 2018-11-19

Ndërron jetë në moshën 75-vjeçare aktori i njohur Sulejman Dibra

Aktori i mirënjohur Sulejman Dibra është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare pas një ataku kardiak. Sulejman Dibra ka lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Ai ka mbaruar studimet në Shkollën e Lartë për Aktor Aleksandër Mojsiu në Tiranë dhe karrierën e nisi në

Akaki Horava, aktori gjeorgjian pas imazhit të Skënderbeut
  • 2018-11-10

Akaki Horava, aktori gjeorgjian pas imazhit të Skënderbeut

Në Muzeun e Teatrit dhe Kinematografisë në Tbilisi gjenden shënime, ditarë, fotografi nga xhirimet e filmit Luftëtari i madh Skënderbeu. Roli i Heroit Kombëtar Shqiptar i dha një njohje ndërkombëtare aktorit gjeorgjian Akaki Horava, i cili rikthehet në vëmendjen e shqiptarëve në Viti

Themeluesi i komunizmit  Vështrim i ri për Karl Marksin
  • 2018-05-06

Themeluesi i komunizmit Vështrim i ri për Karl Marksin

5 Maji -200-vjetori i lindjes së Karl Marksit. Në këtë përvjetor Gjermania ka kujtuar më miqësisht filozofin. Tani po fillohet të kuptohet, se ai nuk është përgjegjës për çdo gjë që u krye në emër të filozofisë së tij. Ai ishte filozofi më me influencë që ka pasur ndonjëher

Ismail Kadare: Një pasdite në Zyrih
  • 2018-04-24

Ismail Kadare: Një pasdite në Zyrih

Në fletoret e mia kam shënimet për një pasdite në Zyrih. Madje, edhe titulli ashtu është Një pasdite në Zyrih. Ngjante me një refleks të zbehtë të një pasditeje tjetër. Në të vërtetë, kisha qenë në Zyrih dhe atë pasdite e mbaja mend mirë. Çdo ditë që mbahet mend ka një ça