Rezultate te kerkimit per termin: +Letrsi

Meta: total 98 / total_found 98 / time 0.000 / keyword[0] letrsi / docs[0] 98 / hits[0] 180 /
No Pic available
  • 2013-08-16

Pse Kadare duhet të jetë fituesi Nobelit për Letërsinë 2013

Të tjera rreth shkrimit  Shkrimi origjinal Unë duhet ta urrej Ismail Kadarenë. Duhet ta urrej sepse jam maqedonase, kurse ai është shqiptar, ndërsa dy popujt tanë kanë qenë armiq për shekuj me radhë dhe kanë luftuar mes tyre j

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT
  • 2012-08-26

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT

Nga Gjek Gjonlekaj Alfred Nobeli mbreti i dinamitit siç e quanin n at koh lindi n Stockholm n vitin 1833. Prejardhja e familjes Nobel ishte nga fshati Nobbelov. Pavarsisht se ishte familje e varfr ata u arsimuan n Universitetin m t mir t vendit  Uppsala . Alfred Nobeli n kohn e tij ishte nj ndr nj

No Pic available
  • 2011-03-21

Arkitekti i gjuhes letrare kombetare

Prof.Androkli Kostallarit me rastin e pervjetorit te vdekjes se profesor Androkli Kostallarit Gjuha letrare kombetare a sic permendet shpesh gjuha standarde perfaqeson trajten me te arrire te gjuhes se njesuar te nje kombi te kulturuar. Pervoja e popujve dhe e kombeve te ndryshme e ka arritur nivel

No Pic available
  • 2010-09-02

Dritëro Agolli: Shkrimtarët shqiptarë, të fiksuar pas diktaturës

Nga nj sondazh n librarit m t mdha n Tiran, letrsia shqiptare lexohet shum m pak se letrsia e huaj e prkthyer n gjuhn shqipe. Cilat jan sipas jush shkaqet e nj raporti t till? Shkrimtart shqiptar nuk i prekin m plagt e jets, tragjedit dhe kontradiktat e theksuara t shoqris son. Shkrimtart tan kan l

No Pic available
  • 2010-09-02

Flutura Açka: Duhet letërsi konkurruese

Ju jeni shkrimtare dhe botuese. A mund t jetojn shkrimtart shqiptar me letrsi? sht thuajse e pamundur q nj shkrimtar shqiptar t jetoj me veprn e tij. Ndoshta i vetmi shkrimtar shqiptar q mund ta arrij kt sht Ismail Kadare, por nuk besoj se mund ta arrij kt nga botimi i veprs s tij n shqip, por nga

No Pic available
  • 2010-09-01

Poeteka 6

Nj vshtrim mbi muret e Ballkanit Ballkani nuk ka m nj mur Berlini, por nj mur gjuhsor. “Poeteka 6” q do t mbahet nga 4 deri m 10 tetor s’do t synoj n nj bashkbisedim t gjer mbi shtjet kulturore, tranzicionin, hijet e fajit dhe t pendess n kt rajon. T ftuar n edicionin e gjasht do t

No Pic available
  • 2010-08-31

Kinema & komunizëm

Një histori tjetër evropiane: industria kinematografike dhe protagonistët e saj në Ballkanin e viteve 70 dhe deri sot, ka qenë titulli i projektit ku ka bashkëpunuar revista Përpjekja me Observatorin e Ballkanit, me seli në Rovereto të Italisë. Nj histori tjetr evropia