Rezultate te kerkimit per termin: +Letr +Krkesa

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.141 / keyword[0] letr / docs[0] 10491 / hits[0] 15323 / keyword[1] krkesa / docs[1] 378 / hits[1] 485 /
Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë
  • 2016-08-02

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë

Reportazh/Një udhëtim në sinagogat hebreje në qytetet shqiptare nga Saranda deri në Berat Bregdeti i Sarandës Nga Esther Hecht, Hadassahmagazine Vendi m misterioz n Evrop, Shqipëria, sht nj vend i ekstremeve dramatike. I ndar nga Evropa perëndimore pr dekada me radh nn sundimin e diktatorit

Konflikti për kuotat e peshkimit, Islanda rrezikon anëtarësimin në BE
  • 2010-08-27

Konflikti për kuotat e peshkimit, Islanda rrezikon anëtarësimin në BE

Komisioneri Europian pr peshkimin paralajmron se krkesa e Islands pr t’upjes e bllokut rrezikon t mbetet pezull pr shkak t mosmarrveshjeve pr t drejtat e peshkimit n Atlantikun e Veriut. N nj letr drguar komisionerit pr zgjerimin e BE, Stefan Fyles, Maria Damanaki shkruan se “konflikti m

Letra e familjes: Shteti ka harruar Bleonën tonë
  • 2010-08-23

Letra e familjes: Shteti ka harruar Bleonën tonë

Prindrit i bjn apel ministrit t Brendshm, Prokurores s Prgjithshme dhe kreut t Policis Dje u mbushn tre muaj nga zhdukja e t miturs prej Zapodit t Kuksit Tre muaj nga dita e zhdukjes s 6-vjeares Bleona Mataj, ende nuk ka asnj t dhn pr fatin e saj, ndrkoh q familjart i bjn apel shtetit pr t’i

No Pic available
  • 2010-08-23

Reforma zgjedhore, peng i vullnetit të PS-së

LSI-ja krkon bashkpunim. Prgjigjet selia roz: Transparenca, siguria e vetme pr zgjedhjet Zgjidhja e krizs politike mbetet prcaktuese pr normalitetin n vend. Krkesat periodike t Lvizjes Socialiste pr Integrim pr bashkpunim lidhur me reformn zgjedhore kan marr edhe dje t njjtn prgjigje zyrtare nga Par

No Pic available
  • 2010-08-17

Franca ti kthejë Haitit borxhin e turpshëm të pavarësisë

Krkesa Akademikt, thirrje Sarkozis pr t ndihmuar rindrtimin e Haitit Nj grup akademiksh ndrkombtar dhe autorsh t shquar i kan shkruar Presidentit francez, Sarkozi, nj letr n t ciln i bjn thirrje q t’u rimbursoj haitianve borxhin e “pavarsis” q i vuri Haitit rreth 200 vjet m par. L

No Pic available
  • 2010-07-28

Mjedisi, luftë qeseve të plastikës

Tri akte nënligjore për trajtimin e plastikës, baterive dhe pajisjeve elektrike dhe elektronike Ambalazhet dhe qeset e plastiks jan kthyer n makthin e mjedisit. Ans rrugve, n shtretrit e lumenjve, n plazhe e n zona turistike mbetjet plastike jo vetm po prishin peizazhin, por po

No Pic available
  • 2010-07-21

Kohë cubash

“M befasoi sjellja jote. Nuk isha i msuar me kt mnyr t t folurit; nuk e kuptova pse ma zbraze gjith at mllef, thua se un isha fajtor. Dy dit e blova sjelljen tnde, i zbrtheva detajet dhe prap nuk e kuptova ose mbase nuk desha ta pranoja ndryshimin tnd, plakjen e nervave tuaja para kohe. M v