Rezultate te kerkimit per termin: +Letrsi

Total: 92
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.990Z

Francezi merr Nobelin n Letrsi

mimin Nobel n Letrsi pr vitin 2008, e ka marr shkrimtari francez Jean Marie Gustav Le Clezio. Akademia suedeze e kakt przgjedhje, duke u bazuar n novelat aventuriere eset dhe literaturn pr fmij t Le Clezio. Akademia tha se Le Clezio sht "nj autor i nisjeve t reja, aventurave dhe ekstazs sensitiv

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.326Z

VILHELME VRANARI(HAXHIRAJ) VJEN N LETRSI SI ANTIGONA E LASHTSIS...

Ka ndjer lvizje shpirti.Ardhur nga mjegullina qiellore.Rrzoheshin kshtu meteor.Brenda atij shpirti, goditje galaktikash.Pika e vess.Prmbi varrin e askujt.Pika e lotit prmbi krah-drursh lakuriq,tatpjet bregut po zbret.Shkaprdredhur.Kshtu nis nj rrfim,poetja dhe shkrimtarja Vilhelme Vranari(Haxhira

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.362Z

Flutura Açka: Duhet letërsi konkurruese

Ju jeni shkrimtare dhe botuese. A mund t jetojn shkrimtart shqiptar me letrsi? sht thuajse e pamundur q nj shkrimtar shqiptar t jetoj me veprn e tij. Ndoshta i vetmi shkrimtar shqiptar q mund ta arrij kt sht Ismail Kadare, por nuk besoj se mund ta arrij kt nga botimi i veprs s tij n shqip, por nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.591Z

Letërsia shqipe kërkon besimin e lexuesit

Dikur n rini, poeti dhe shkrimtari yn i njohur Dritro Agolli shkruante n poezin “Kur t jesh mrzitur shum”, se sa her ta krkosh, nj shkrimtar a poet, mund ta gjesh n krijimet e tij. Dhe sht pikrisht kjo vler e paprsritshme e letrsis q mbetet prtej kohs, sikundr mbeten t prbotshme veprat e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.868Z

Ulqin, elet panairi i librit shqip

Pritet t hapet kt t premte panairi i prvitshm i librit n qytetin bregdetar t Ulqinit, panair ky i 8-ti n kt qytet pr librat shqip. T pranishm n ceremonin e hapjes do jen ministri i Arsimit t Shqipris Genc Pollo dhe ai i Malit t Zi Branislav Miunovi. N tendat e panairit do t shfaqen mbi 6000 tituj li

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.538Z

Akti moral!

Rikthimin dhe pranimin e natyrshm t Zef Zorbs n letrsi, dje n promovimin e ribotimit t poezis “Buz t ngrira n gaz”, shkrimtart dhe studiuesit e kan cilsuar si nj akt moral t detyrueshm, gj q duhet ta kishin diskutuar qysh n vitin 1994, kur pr her t par, nj vit pas vdekjes, Zorba u botu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.651Z

Formulari, A2, 270 degët ku do të aplikojnë maturantët

Standard boton listën e degëve të universiteteve publike, që do të mund të përzgjidhen në formularin A2 270 deg n 13 universitete publike do t ken mundsi t przgjedhin maturantt kt vit, ndr 10 degt e tyre t preferuara n formularin A2. Krahas degve t vjetra, vetm gjat ktij v

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama