Rezultate te kerkimit per termin: +Lexova

Meta: total 1000 / total_found 2001 / time 0.001 / keyword[0] lexova / docs[0] 2001 / hits[0] 2279 /
No Pic available
  • 2016-10-17

Udhëtimi i përhershëm i njeriut

Romani Shtrati 13, i Petrit Palushit Nga Sherif Gashi Romanet e tjerë të Petrit Palushit i kisha lexuar më endje dhe, nuk di pse, në ndërkohë, kur e kaloja nëpër mend atë që kisha parë dhe ndjerë në romanin Shtrati 13, mu soll nëpër mend pyetja: Pse shkruajmë? Dhe, menjëherë vijmë

K(r)asta!
  • 2016-10-16

K(r)asta!

Nga Anri Bala Ad, mbaj mend mirë kur më këshilloje në auditorin e fakultetit, se nëse do të bëhesha student ekselent, një ditë do të bëhesha një profesionist shumë i mirë, ndërsa po të isha ai i pesës, (notë kaluese) kisha mundësi të larta për tu bërë drejtor. Unë e ndoqa

Berat Buzhala: Letër miqve në Shqipëri, Edi Rama nuk është Shqipëria
  • 2016-10-16

Berat Buzhala: Letër miqve në Shqipëri, Edi Rama nuk është Shqipëria

Nga Berat Buzhala Janë disa forma se si ne duhet të njihemi me mirë me njëri tjetrin. Njëra prej tyre padyshim qenka edhe kjo e ditëve të fundit. Kjo nuk është e vetmja mënyrë, e as më e mira, por është njëra prej tyre. Pak brutale, por efikase. Si filloi e gjitha? Çështja ësht

No Pic available
  • 2016-10-14

Bob Dylan, çmimi Nobel dhe dy fjalë (shumë shkurt) për të habiturit

Nga Ledi Shamku Bob Dylan, çmimi Nobel dhe dy fjalë (shumë shkurt) për të habiturit. Çmimi Nobel nuk u jepet këngëve se këngët sjanë letërsi dëgjova dhe lexova sot rëndom këtë shprehje. Dhe mu mbush mendja top se kemi kulturë të mangët. Ose që dijet tona skadojnë shpejt në koh

No Pic available
  • 2016-10-14

Dhurata më e bukur e lules sime më të dashur

Nga Raimonda Moisiu Dielli e mimozat kurrë nuk kishin ndriçuar më bukur se atë ditë (Meditim -Esse) Sa i kam dashur mimozat! Tërë jetën time i kam dashur marrëzisht këto lule që i quajnë budallaqe. Budallaqe, sic është dashuria budallaqe. Dashuria ngjan shumë shumë me mimozat. Mi

No Pic available
  • 2016-10-13

Cfarë ka ndodhur me shqiptarët?

Massimo Cirri, gazetar radiofonik e njëkohësisht dhe psikolog në profesion, në median online italiane “Il Post” bën një analizë interesante mbi emigrantët shqiptarë në Itali mes të djeshmes e të sotmes. Me titullin “Cfarë ka ndodhur me shqitparët?” autori arrin

Kërkoju ndjesë lexuesve o Berat Buzh(kshk)ala!
  • 2016-10-13

Kërkoju ndjesë lexuesve o Berat Buzh(kshk)ala!

Nga Anri Bala Ndjesë lexuesit, po smunda dot të mos komentoja, pasi lexova se një gazetar milioner dhe jo pabuks si puna ime, i paska hequr të drejtën një shqiptari, që të shprehet për Kosovën, kudo që të jetë dhe po qe trim apo frikacak, edhe në një shtet si Serbia. Natyrshëm më