Rezultate te kerkimit per termin: +Libanit

Meta: total 714 / total_found 714 / time 0.000 / keyword[0] libanit / docs[0] 714 / hits[0] 1109 /
No Pic available
  • 2019-03-03

Zherar de Nerval dhe pashai shqiptar i Akrës

Luan Rama Duke lexuar për jetën romaneske të autorit të romanit « Konti i Monte Kristo », Alexandre Dumas, kisha ndeshur dhe një shënim të tij për vdekjen e poetit të famshëm Gerard de Nerval, të cilin ai dhe gjithë gjenerata e shkrimtarëve bashkëkohës e çmonin shumë. Në të ai s

No Pic available
  • 2018-12-22

Izraeli: Po shkatërrojmë tunelet terroriste të Hezbollahut

Izraeli po shkatërron ato që thotë se janë tunele terroriste të grupit Hezbollah, të ndërtuara në kufirin me Libanin. Një zëdhënës i ushtrisë izraelite paralajmëroi libanezët të qëndrojnë larg tuneleve. Izraeli u ka kërkuar forcave paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara të shkat

Salvini në Izrael: Hezbollahu, terrorist! Reagon Ministria e Mbrojtjes!
  • 2018-12-12

Salvini në Izrael: Hezbollahu, terrorist! Reagon Ministria e Mbrojtjes!

Kush kërkon paqe, mbështet të drejtën e ekzistencës dhe të sigurisë së Izraelit. Isha në kufirin e pjesës veriore te Libanit, ku terroristët islamikë të Hezbollahut, hapin tunele nëntokësore dhe armatosen me raketa për të sulmuar sistemin dhe demokracinë e këtij rajoni. Kështu ka

Një dashuri e madhe për një botë të largët dhe të afërt shqiptare
  • 2018-10-18

Një dashuri e madhe për një botë të largët dhe të afërt shqiptare

Kur e kisha pyetur një ditë poeteshën Venus Khury-Ghata se kur kishte filluar të shkruante, ajo më tregoi një histori të dhimbshme, pasi ajo e adhuroi poezinë kur një nga vëllezërit e saj më të mëdhenj shkruante poezi. Dhe një ditë, ai ishte nisur drejt Francës që të bëhej i njoh

Strategjitë dhe fuqia ushtarake e Iranit
  • 2018-05-15

Strategjitë dhe fuqia ushtarake e Iranit

Edhe pse financiarisht jo fuqi e madhe Irani për të kompesuar dobësinë relative mbështetet ushtarakisht tek aftësitë asimetrike. Strategji kjo me sa duket e suksesshme Irani është forcë e madhe ushtarake në Lindjen e Mesme, me 534 mijë persona aktivë në ushtri, marinë, forcë ajrore d

Irani njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Palestinës
  • 2017-12-28

Irani njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Palestinës

Parlamenti iranian miratoi një ligj që njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Palestinës. Sipas agjancisë së shtypit Ikana, që menaxhohet nga qeveria iraniane, 207 nga 290 deputetë votuan pro këtij propozimi. Kryetari i parlamentit e cilësoi si shumë të rëndësishëm këtë votim duke shtuar

Jeruzalemi kryeqytet, protesta anti-amerikane në Liban
  • 2017-12-10

Jeruzalemi kryeqytet, protesta anti-amerikane në Liban

Forcat e sigurisë libaneze, kanë hedhur gaz lotsjellës dhe kanë shpërndarë ujë me presion mbi turmën e cila po protestonte jashtë ambasadës amerikane në Bejrut të Libanit. Bëhet fjalë për manifestimin e radhës kund vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqyt