Rezultate te kerkimit per termin: +Libin

Meta: total 1000 / total_found 1002 / time 0.000 / keyword[0] libin / docs[0] 1002 / hits[0] 1193 /
Gjenerali me ushtrinë kundër qeverisë, mund të derdhen lumenjë gjaku në Libi (VIDEO)
  • 2019-04-07

Gjenerali me ushtrinë kundër qeverisë, mund të derdhen lumenjë gjaku në Libi (VIDEO)

Libia rrezikon të përballet me një përplasje të madhe ushtarake mes dy fraksioneve pas rrëzimit të Gadafit në vitin 2011. Gjenerali Haftar, i mbështetur nga Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe është duke shkuar me forcat e tij në drejtim të Perëndimit ku ndodhet qeveria e njohur nga

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

No Pic available
  • 2019-01-12

Misteri i djalit të zhdukur të Gaddafit, që tani e kërkon Putini

I njohur për luftime dhe trafikim, ai u kap në Liban tre vjet më parë pas vdekjes së babait të tij dhe askush nuk dëgjoi më për të. Por tani diplomacia ruse po punon për lirimin e tij. Veçanërisht atë e kujtojmë prej kapriçove të klanit Gadhafi në ditët e tij të arta. Gra të buk

Krisje te koalicioni populist në Itali, racizmi i Salvini-t shqetëson 5 Yjet
  • 2018-08-05

Krisje te koalicioni populist në Itali, racizmi i Salvini-t shqetëson 5 Yjet

Shumë e cilësojnë si koalicioni që do të shpëtojë Italinë, duke e nxjerrë nga kriza ekonomike, duke ndaluar valën e emigrantëve dhe për më tepër duke e rikthyer si një fuqi kryesore në gjirin e Bashkimit Europian. Por vetëm pak muaj pas arritjes së marrëveshjes mes Lega Nord dhe L

Libia refuzon kampet e refugjatëve: Shkelje e ligjit
  • 2018-06-26

Libia refuzon kampet e refugjatëve: Shkelje e ligjit

Në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e Punëve të Brendshme të Italisë, Matteo Salvinin në Tripoli, zëvendëskryeministri i Libisë, Ahmed Meitik u shpreh se është i gatshëm të bashkëpunojë me Bashkimin Europian në çështjen e migracionit ilegal. Por Libia e refuzoi

No Pic available
  • 2018-06-25

Kampet e refugjatëve, Salvini: BE-ja ti ngrejë në jug të Libisë

Ministri italian i brendshëm, populisti Matteo Salvini ka bërë thirrje për ngritjen e qendrave të pranimit të emigrantëve në kufijtë jugorë të Libisë, pas një takimi me udhëheqësit e kombit afrikan në Tripoli. Ai tha se propozimi, një nga shumë në një paketë italiane të dizajnu

No Pic available
  • 2018-05-12

Merkel: Vendet e BE të shohin përtej kufijve të kopshtit të tyre

Vizitën në Itali, ku ka marrë edhe dritën e paqes të San Francescos në Assisi, kancelarja gjermane Angela Merkel e ka shfrytëzuar për të dhënë një mesazh të fortë për vetë BE që do të hyjë në një fazë ristrukturimi dhe modernizimi sipas planit të saj me Macron. Merkel tha se n