Rezultate te kerkimit per termin: +Lightning

Meta: total 28 / total_found 28 / time 0.000 / keyword[0] lightning / docs[0] 28 / hits[0] 31 /
Shuhet Robert Elsie, amaneti: Dua të prehem në Shqipëri!
  • 2017-10-02

Shuhet Robert Elsie, amaneti: Dua të prehem në Shqipëri!

Albanologu, përkthyesi dhe studiuesi i njohur i letërsisë shqipe Rober Elsie është ndarë nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë. Ishte I rrallë pasioni i tij për gjuhën dhe kulturën shqiptare, të cilën e identifikoi në një sërë librash kushtuar kulturës sonë. Elsie bëri të njo

BK, ekspozitë homazh kushtuar albanologut Robert Elsie
  • 2017-10-02

BK, ekspozitë homazh kushtuar albanologut Robert Elsie

Biblioteka Kombëtare, në homazh të kontributit të çmuar të albanologut dhe studiuesit Robert Elsie, ka hapur një ekspozitë me ekzemplarë të librave të tij, që ruhen në fondin e saj. Robert Elsie, krahas kontributit të tij të çmuar si albanolog, studiues e përkthyes do të kujtohet m

No Pic available
  • 2016-12-02

Dy luftanije amerikane me 4 mijë marinsa zbarkojnë në Mesdhe

Rreth 4 mijë marinsa  amerikanë të grupit ARG kanë mbërritur në Detin Mesdhe pas kalimit në Kanalin e Suezit, njofton marina amerikane. Grupi është i përbërë edhe nga një anije luftarake USS Wasp (LHD 1) dhe anije tjetër USS Whidbey Island (LSD 41) iu bashkua të enjten flotës amerik

No Pic available
  • 2016-10-18

FOTOT/ 10 mjetet ajrore më të shtrenjta dhe të frikshme amerikane

SHBA është padyshim superfuqia më e madhe ushtarake në botë dhe supremacinë e saj e ka pranuar tashmë edhe Rusia, rivali i saj historik. Më poshtë po ju sjellim disa prej avionëve më të shtrenjtë dhe të fuqishëm që SHBA ka në përdorim. 1.F/A-18 Hornet: 94 milionë dollarë. Ka h

No Pic available
  • 2016-09-08

Skandal apo revolucion? Humor në rrjet për kufjet e iPhone

Foto 1 nga 12 Pas muajsh të tërë pritje, Apple ka zbuluar më në fund modelin iPhone 7, që ashtu siç ishte spekuluar, nuk do ketë kufjet klasike. Në vend të kësaj, përdoruesit mund të përdorin portën 'Lightning' ose të blenë kufjet pa fije 'AirPod', që kushtojnë 159 dollar

Çfarë ka ndodhur më 29 gusht?
  • 2016-08-29

Çfarë ka ndodhur më 29 gusht?

1915 Lindi Ingrid Bergman (vdiq po në datën 28 gusht, 1982) Kur e ftoi Hollywoodi, ajo ishte një yll në Suedi. Në SHBA Ingrid Bergman hyri në historinë e kinemasë. Të paharruara mbeten rolet e saj si në filmin “Casablanca. E habitshme është, që ajo edhe në epokën digjitale, kur

Fotot/ Ky është avioni më i sofistikuar në botë
  • 2016-08-03

Fotot/ Ky është avioni më i sofistikuar në botë

Aeroplani luftarak amerikan F-35, është prodhuar për luftime të ashpra, për të ofruar mbështetje ajrore, kryej sulme me bomba me rreze të gjatë, dhe për të aterruar edhe në aeroplanmbajtëse, duke mos harruar se ky aeroplan përdorë teknologjinë më të avancuar që i mundëson atij t