Rezultate te kerkimit per termin: +Liriku

Total: 44
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:28.495Z

Shuhet në moshën 67-vjeçare liriku i shqipes, Qazim Shemaj

Qazim Shemaj, i njohur për vargjet e tij lirike, por dhe për lidhjen e ngushtë me letërsinë ruse, prej së cilës ka sjellë në shqip vargje të poetëve të mrekullueshëm të kësaj kulture, është ndarë nga jeta në moshën 67-të vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Ikja e tij ës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:29.401Z

“Liriku i dhimbjes së bukur”, mbrëmje poetike me Skënder Rusin

Pas vëllimeve poetike, “E paske një mall”, “Dhe vjen një moshë”, “Se ti gjithmonë seç bën ca gjëra”, “Gruaja mëkatare”, “Duhet të duhemi”, “Simfonia e takave”, etj., poeti korçar Skënder Rusi ka organizuar para publikut artdashës të “qytetit të serenatave”

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.958Z

Ndërron jetë liriku i njohur, studiuesi Koçi Petriti

TIRANË-Ndahet nga jeta pedagogu dhe liriku i njohur Koci Petriti. Studiuesi i njohur i nda nga jeta sot në moshën 73-vjecare nga një sëmundje e rëndë në mushkri. Petriti njihej për teskte të shumta të këngëve në festivalet e Radio

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.782Z

Liriku i jetes shqiptare...

Xhevahir Spahiu Poeti Xhevahir Spahiu ka bere keto dite 65 vjec. Xhevahir Spahiu u lind me 1 mars 1945 ne fshatin Malind te Skraparit. Diplomohet ne vitin 1967 per letersi ne Universitetin e Tiranes. Qe nga ky vit e deri me sot ai ka punuar si gazetar, mesues, botues, skenarist. I cilesuar si nje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.817Z

Perkujtohet perkthyesiJorgo Bllaci ne72-vjetorin e lindjes

TIRANE- Liriku dhe perkthyesi Jorgo Bllaci eshte kujtuar ne 72-vjetorin e lindjes. Bllaci njihet per lexuesin shqiptar si nje perkthyes i talentuar qe beri te njohur ne Shqiperi poezine ruse kryesisht nga Pushkini dhe Esenini. Nen kujdesin e vajzes se tij 72-vjetori i lindjes se Bllacit eshte kujtua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.017Z

Ndërron jetë në moshën 73-vjeçarestudiuesi dhe autori Koçi Petriti

TIRANË- Ka ndërruar jetë sot, në moshën 73-vjeçare studiuesi dhe pedagogu, Koçi Petriti. Liriku i njohur pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë në mushkëri. Koçi Petriti lindi më 1941 në Korçë ndërsa studimet e larta i kreu në Fakultetin e Historisë dhe Filologjis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:24.464Z

"Ne e kemi mallkuar Zotin apo Zoti na ka mallkuar?"

  Muaji mars është më liriku ndër dymbëdhjetë muajt e vitit. Ndërsa sythet e pemëve tregojnë me gishtat e brishtë fillimin e pranverës, njeriu ndjen përlindjen e tij shpirtërore dhe natyra shpalos tërë hiret e saj, në truallin tonë të nëmur shfaqen të befta dhe tronditëse

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama