Rezultate te kerkimit per termin: +Lisbons

Total: 26
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.345Z

Hyri n fuqi Traktati i Lisbons

Presidenti i par i BE-s, Herman Van Rompuy dhe prfaqsuesja e lart pr shtje t jashtme, Catherine Ashton, sot edhe zyrtarisht morn prsipr funksionet e tyre, me hyrjen n fuqi t Traktatit t Lisbons. Sot qytetart e BE-s po hyjn n nj epok t re, deklaroi kryeministri i Suedis, Fredrik Reinfeldt, vendi i s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.251Z

Van Rompuy e quan vetn federalist

Herman Von Rompuy, i cili ket jav edhe zyrtarisht do t bhet presidenti i par i BE-s, e prshkroi sot vetn si nj federalist europian, por ai me kt rast nnvizoi se nuk sht fundamentalist. Dy dit para marrjes prsipr t funksionit, gjat ceremonis q do t organizohet t martn n Lisbon, dit kjo kur do t hy n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.455Z

Gjermania hedh bazat për krijimin e ushtrisë europiane

Gjermania synon krijimin e nj ushtrie europiane e cila do t jet nn kontrollin e parlamentit. Sipas ministrit t Jashtm gjerman Guido Vestervele, i cili sht i pranishm n konferencn pr sigurin n Mynih, nj lider botror do t ket mundsin t reagoj m shpejt ndaj krizave. Faktikisht, ekziston nj mission i pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:26.101Z

Përralla e Bebe: nga rruga, në Olld Traford

Personazh Historia e sulmuesit 20-vjear, q sht rritur n nj jetimore t Lisbons Oliver Tuist do t luaj me Manester Junajtid n Premiership. Shrbimet e tij jan krkuar as m shum e as m pak, por nga Sr Aleks Ferguson, i cili e bleu n Portugali. Trajneri legjendar i “Djajve t Kuq” udhtoi perso

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.630Z

Revista pr Europn

N numrin e gjasht t revists Europa, e cila do t prezantohet sot (e mart) n Bibliotekn Kombtare dhe Universitare t Kosovs, duke filluar nga ora 11:30, mund t lexoni materiale t shumta q kan t bjn me zhvillimet aktuale n Europ, institucionet e Bashkimit Europian si dhe synimet e vendeve t Ballkanit Pe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.169Z

Disfatë spanjolle përballë sfidave evropiane

“T msosh t njohsh njri-tjetrin, sht gjeja m e vshtir n bot”. Servantes Dita e par e muajit korrik 2010 shnoi prfundimin e mandatit t Presidencs spanjolle t BE-s. Gjasht muaj m par, Madridi kishte shpalosur planin shum ambicioz t Presidencs evropiane q po merrte n dor. N prfundim t ksa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.278Z

Kur do të flitet me një zë në politikën e jashtme?

Shrbimi i ri diplomatik i Bashkimit Evropian, i cili pritet t jet plotsisht operacional n janar t vitit 2011, ka pr qllim q BE-ja t flas me nj z n shtjet e politiks s jashtme. Ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, njher pati thn se nuk e kishte t qart se me k duhet t bisedonte n Evrop

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama