Rezultate te kerkimit per termin: +Lituanis

Meta: total 826 / total_found 826 / time 0.000 / keyword[0] lituanis / docs[0] 826 / hits[0] 1073 /
No Pic available
  • 2017-06-13

NATO: Manovër me 5300 ushtarë në Lituani

Konflikti i Ukrainës e ka përforcuar në Shtetet Baltike frikën nga një ekspansion rus. NATO-ja përpiqet që të përgjigjet me forcimin e krahut lindor të saj. Manovra do të verifikojë gjendjen e trupave për mision. Rreth 5300 ushtarë nga dhjetë shtete të NATO-s kanë nisur një manov

NATO zbarkon në Lituani, manovër me 5.300 ushtarë
  • 2017-06-13

NATO zbarkon në Lituani, manovër me 5.300 ushtarë

Rreth 5300 ushtarë nga dhjetë shtete të NATO-s kanë nisur një manovër të madhe ushtarake në Lituani. Me manovrën “Iron Wolf 2017” (Ujku i hekurt) do të verifikohet gatishmëria për mision e batalioneve të NATO-s të stacionuara në këtë shtet baltik. Këtë e bëri të ditu

No Pic available
  • 2017-05-07

Presidentja e Lituanisë uron Metën për zgjedhjen si President

Presidentja e Lituanisë, znj. Dalia Grybauskaite, uron z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes së tij në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami, znj. Grybauskaite, thekson se ky vit shënon 25-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike midis Lituanisë dhe Shqipëris

No Pic available
  • 2017-04-23

NATO në gjendje alarmi

Në NATO është rritur numri i fluturimeve për shkak të sinjaleve të alarmit vitin e kaluar, si kurrë më parë që nga koha e Luftës së Ftohtë. 780 fluturime të tilla kanë qenë të lidhura me avionët rusë. Avionët luftarakë të NATO-s kanë kryer në vitin 2016 një numër të madh f

No Pic available
  • 2017-03-30

MZHETTS prezanton projektin e mbrojtjes së Konsumatorit

Qeveria shqiptare mbetet e angazhuar në mbrojtjen e të drejtave të konsumatorëve. Në përmbushje të këtij angazhimi, në ambientet e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, u zhvilluar sot takimi i hapjes së projektit të binjakëzimit Forcimi i Kapacitete

Çfarë ka ndodhur më 3 mars?
  • 2017-03-03

Çfarë ka ndodhur më 3 mars?

1386 Duka i madh i Lituanisë, Vladislavi, martohet me regjenten polake Jagiella, dhe kurorëzohet mbret i Polonisë. Gjatë mbretërimit të tij që zgjati rreth 50 vjet, Polonia u shndërrua në superfuqi në Evropës qendrore e lindore. 1585 -Teatri olimpik, projektuar nga Andrea Palladio, përu

Shqipëria, e katërta në Europë për vdekjet nga aksidentet rrugore
  • 2017-02-17

Shqipëria, e katërta në Europë për vdekjet nga aksidentet rrugore

Ndërsa në Europë, vdekjet dhe dëmtimet nga trafiku rrugor janë reduktuar ndjeshëm 30-40 vitet e fundit, në Shqipëri ka ndodhur e kundërta. Të dhënat e Organizatës Botërore të Shërndetësisë, të përpunuara në Indeksin e Shëndetit të Konsumatorëve nga Health Consumer Powerhou