Rezultate te kerkimit per termin: +Lojrat +Olimpike

Meta: total 635 / total_found 635 / time 0.000 / keyword[0] lojrat / docs[0] 1300 / hits[0] 1845 / keyword[1] olimpike / docs[1] 4559 / hits[1] 9120 /
Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika
  • 2017-06-14

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika

BAJRAM PEÇI* Ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte përpos se fillesa e ndikimit që ky institucion do kish në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj. Pas zhvillimit të para do kohe të sesionit mbi historinë e tiparet e dizanjit të kart

No Pic available
  • 2017-05-30

Djali me sindromën down ngre peshën 84 kg dhe synon Lojrat Olimpike

  Një djalë i ri me sindromën down ka arritur që të mundë rekordin e tij në palestër dhe ka ngrur peshën 84 kg. Në një video frymëzuese ai shfaqet duke ngritur peshën me lehtësi ndërsa trajneri i tij Nathan Lawrence, nga Danville, New Hampshire, i jep këshilla. “Rreth një

No Pic available
  • 2017-05-15

Toyota projekt 354 milionë dollarë për prodhimin e makinës fluturuese

Toyota japoneze do të mbështesë një grup inxhinierësh për projektin e një makine fluturuese. Ajo do të financojë  me 354 milionë dollarë grupin Cartivator që operon jashtë qytetit të Toyota në Japoninë Qendrore. Makina e quajtur Skydrive përdor teknologjinë e një droni, ka 3

Futbollistja shqiptare që krahasohet me Zlatan Ibrahimovic
  • 2017-04-17

Futbollistja shqiptare që krahasohet me Zlatan Ibrahimovic

Kosovare Asllani është një futbolliste me origjinë shqiptare e cila luan për ekipin e femrave të Manchester City dhe skuadrën kombëtare të Suedisë. E njohur ndryshe si Kocce, ajo ka lindur në Kristianstad  të Suedisë.  Prindërit e saj u shpërgulën nga Kosova në Suedi në v

No Pic available
  • 2017-04-13

Asete publike të Greqisë në SHBA rrezikojnë të konfiskohen

Asete të shtetit grek në Shtetet e Bashkuara rrezikojnë të konfiskohen për shkak të një detyrimi të pashlyer prej 40 milionë eurosh, i cili daton me lojrat olimpike Athinë 2004. Sistemi i sigurisë për lojërat olimpike Athinë 2004, i njohur gjerësisht si C4i (Si for Aj), është shndë

Çfarë ka ndodhur më 15 nëntor?
  • 2016-11-15

Çfarë ka ndodhur më 15 nëntor?

1859 – Në Athinë ringjallen Lojrat Olimpike moderne pas rreth 1500 vjetësh. Fillimisht ato u quajtën Lojrat Olimpike të Zhapës, pasi u sponsorizuan e financuan nga Vangjel Zhapa, filantropist i lindur në vitin 1800 në Labovën e sipërme, fshat afër Tepelenës, (sot në qarkun i Gjiro

Donald Lu: Ka shqiptaro-amerikanë që janë anëtarë të Parlamentit, nobelistë
  • 2016-11-07

Donald Lu: Ka shqiptaro-amerikanë që janë anëtarë të Parlamentit, nobelistë

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu komentoi për rolin e shqiptaro-amerikanëve në përparimin e Shqipërisë. Lu u intervistua nga korrespondenti Ilirian Agolli dhe i bëri komentet në prag të samitit të diasporës që mbahet në Tiranë n