Rezultate te kerkimit per termin: +Lojrat +Olimpike +Pekin

Meta: total 90 / total_found 90 / time 0.000 / keyword[0] lojrat / docs[0] 1300 / hits[0] 1845 / keyword[1] olimpike / docs[1] 4559 / hits[1] 9120 / keyword[2] pekin / docs[2] 3189 / hits[2] 4558 /
PERGAMENA QË MBËSHTJELL LEGJENDËN E  OLIMPIADAVE
  • 2016-08-06

PERGAMENA QË MBËSHTJELL LEGJENDËN E OLIMPIADAVE

Bajram Peçi Olimpiada, qysh nga ngjizja e lashtë, sportive e mistiko-fetare, është kuptuar pa shumë ndryshime e ka mbërritur deri në ditët tona si simbol i kërkesës për të vendosur paqe në njerëz e popuj. Lindi si një veprim i veçantë, art sportiv, u rrit si një flakë shpërthyese

Luiza Gega, shembulli i suksesshëm i binomit sport dhe ushtri
  • 2015-07-19

Luiza Gega, shembulli i suksesshëm i binomit sport dhe ushtri

ProfilTIRANË, 19 Korrik/ATSH-Gjergji Mima/ -Nuk kanë qenë të shumta rastet kur sportistët shqiptarë kanë arritur rezultate të larta në evente sportive të rëndësishme, siç mund të jenë Lojërat Olimpike. Por edhe më të rralla kanë qenë rastet kur këto sportistë kanë ardhur nga r

Kine alarm per shpernguljet e detyruara
  • 2012-10-11

Kine alarm per shpernguljet e detyruara

Shpërnguljet e detyruara në Kinë janë rritur në mënyrë drastike në vitet e fundit, ndërsa autoritetet i japin përparësi zhvillimit të biznesit, pa llogaritur të drejtat e banorëve vendas. Alarmi u dha ditën e enjte n

Olimpistja mbytet si klandestine rruges per Itali
  • 2012-08-21

Olimpistja mbytet si klandestine rruges per Itali

Një atlete olimpiste somaleze u mbyt në Detin Mesdhe ndërsa tentonte të arrinte brigjet italiane me një anije klandestine. Vrapuesja Samia Yusuf Omar ishte duke u përpjekur të mbërrinte në Europë nga Libia në prill, por mjeti lundrues n

Londer 2012 SHBA merr arin ne basketboll
  • 2012-08-13

Londer 2012 SHBA merr arin ne basketboll

Kombëtarja amerikane në basketboll për meshkuj ka mbrojtur titullin kampion olimpik pasi ka mundur në finale përfaqësuesen e Spanjës, atë që mundi edhe 4 vjet më parë në Pekin. Amerikanët fituan 107-100 duke marrë medaljen e art&e

Lamtumirë “Londër 2012”, ceremoni madhështore në Britani
  • 2012-08-13

Lamtumirë “Londër 2012”, ceremoni madhështore në Britani

Lojërat Olimpike “Londër 2012” kanë përfunduar dhe organizatorët vendosën t`i thonë lamtumirë publikut me muzikë për tre orë rresht. Ceremonia e mbylljes titullohej `A Symphony British Music` dhe kishte si qëllim prezantimin e

Gara e 100 metrave ne Londer me e shpejta ne histori
  • 2012-08-07

Gara e 100 metrave ne Londer me e shpejta ne histori

Gjithçka varej nga ai, nga Usain Bolt. Veçse, në pistë ishin edhe 7 atletë të tjerë, ajka e garës së 100 metrave. Ky spektakël i madh nuk zhgënjeu duke u bërë konkurrimi më i shpejtë në histori dhe duke përfundu